;
چگونه از پوست لب هایمان مراقبت کنیم؟

چگونه از پوست لب هایمان مراقبت کنیم؟

چگونه از پوست لب هایمان مراقبت کنیم؟

بادهای سرد پاییزی و آلودگی هوا دست به دست هم می‌دهند تا تمام رطوبت پوست را بیرون بکشند و پوستی خشک و چروکیده بر جای بگذارند. لب‌ها هم به عنوان یکی از حساس‌ ترین قسمت‌ های بدن بی‌ نصیب نیستند زیرا بیشتر از هر موقع سال پوسته پوسته و خشک می‌شوند البته در خشکی لب‌ها خود ما هم بی‌تقصیر نیستیم چرا که بسیاری از عادت‌ های ما علت خشکی، سوزش و حتی دردناکی لب‌هاست.

با شناسایی این عادت‌ ها می‌توانید تا حد زیادی از این خشکی بیش از اندازه جلوگیری کنید، از طرف دیگر درمان‌ هایی وجود دارد که می‌تواند این خشکی را کاهش دهد. در اینجا سعی کرده‌ایم تمام علت‌ ها و درمان‌ ها را یک‌جا برای شما جمع کنیم تا بتوانید بر این مشکل آزار دهنده غلبه کنید.

چـرا لـب‌ ها حـساس‌ ترند؟

پوست بدن به طور کل از ۳ لایه تشکیل شده است؛ اپیدرم یا لایه بالایی پوست، درم یا لایه میانی پوست و هیپودرم یا لایه پایینی پوست. ضخامت لایه بالایی یا اپیدرم در ناحیه ی لب‌ها بسیار کم و نازک بوده و در برخی اشخاص نیز کلا این لایه وجود ندارد. به همین دلیل لب‌ها مستعد آسیب دیدن و از دست دادن حرارت سطحی هستند. رنگ سرخ لب‌ها مربوط به شبکه عروقی گسترده‌ای است که در این ناحیه وجود دارد. لب‌ها فاقد رنگدانه ملانین هستند که به طور طبیعی در پوست سایر مناطق بدن وجود دارد و به همین دلیل در قبال تماس با نور خورشید و آسیب‌های ناشی از اشعه ماورای‌ بنفش موجود در آن بسیار بی‌دفاع و حساس هستند و به سادگی می‌سوزند.

چرا لب‌ ها خشک می‌شوند؟

یکی از شایع‌ ترین مشکلات لب‌ها خشکی و ترک‌ خوردگی آنهاست که گاهی چنان شدید می‌شود که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می‌کند.

از علل مهم خشکی لب‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱ – افرادی که به دلیل پولیپ یا انحراف تیغه میانی بینی یا سایر علل انسدادی بینی ناچار به تنفس از راه دهان هستند

۲ – زندگی یا سفر به نواحی خشک و کم رطوبت

۳ – روزه‌ داری و کاهش مصرف آب به‌خصوص در فصول گرم سال

۴ – مصرف داروی ایزوترتینوئین یا سایر مشتقات ویتامین a خوراکی

۵ – استفاده از دخانیات به‌خصوص سیگار کشیدن

۶ – تماس با مواد خوراکی حساسیت‌ آور و سوزاننده با پوست لب‌ها

۷ – تماس مکرر و طولانی‌ مدت با نور خورشید یا وزش باد و کسانی که به شکل وسواسی عادت به زبان زدن لب‌ها یا کندن پوسته لب‌هایشان دارند.

کدام کرم‌ها برای لب مفید است؟

استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده لب‌ ها که ترجیحا حاوی ضدآفتاب با فاکتور محافظتی برابر یا بیش از ۱۵ باشند می‌تواند در کنترل خشکی و پوسته‌ پوسته شدن لب‌ها تاثیر بسزایی داشته باشد. این ترکیبات اغلب حاوی سرامیدها، مشتقات پارافین و اوسرین، کره کاکائو یا عصاره آلوورا هستند که به بازسازی پوست آسیب‌ دیده کمک کرده و ظاهر خشک و ترک‌ خورده لب‌ها را بهبود می‌بخشند. رژلب‌ های فاقد رنگ یا رنگی نیز جزو درمان‌ های موثر در از بین بردن خشکی لب‌ها محسوب می‌شوند و استفاده از آنها به شرطی که در مصرف آنها زیاده‌ روی نشود و از مکیده شدن یا خوردن این رژلب‌ ها خودداری شود، مفید است. شایان ذکر است که رژلب‌های حاوی ترکیبات مرطوب‌کننده و ضدآفتاب و دارای خاصیت چرب‌کنندگی بر رژلب‌های عادی ارجحیت دارند و باعث نگهداری رطوبت لب‌ها و ممانعت از تبخیر می‌شوند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید ؟

نکته‌ ای که گفتن آن ضروری به نظر می‌رسد این است که گاهی خشکی لب‌ها به خودی خود می‌تواند علامتی از بیماری‌های جدی و گسترده پوستی از قبیل پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما یا علامتی از بیماری‌های داخلی مانند کم‌کاری تیروئید یا کمبود ویتامین‌ها یا کلسیم باشد و در صورتی که این حالت با استفاده از مرطوب‌کننده‌ ها و ضدآفتاب‌ ها برطرف نشد، بهتر است با پزشک متخصص پوست در مورد رویکرد صحیح تشخیصی و درمانی مشاوره شود. یک‌ روش دیگر این است که خیلی آرام بنشینید، دهانتان را باز کنید و لب‌ها را به سمت بیرون جمع کنید، بعد سعی کنید لب بالایی را به بینی‌تان برسانید، حالا تا ۱۰ بشمارید و سپس استراحت کنید. ‌این کار را ۵ بار انجام دهید.

۱ – مراقبت شبانه

هر شب قبل از خواب با دقت مقداری کرم مرطوب کننده که از کیفیت آن به خوبی آگاهی دارید روی لب بزنید. این کار ظاهر لب ها را کاملا نسبت به قبل تغییر خواهد داد. پوست لب به رطوبت کافی نیاز دارد. استفاده از این کرم های مرطوب کننده موجب برجستگی بیشتر و کاهش تعداد چین و چروک ها و خط های لب می شود. دقت داشته باشید که لایه کرمی که روی لب می زنید باید خیلی نازک باشد، نیازی نیست که کرم را به مقدار زیاد روی لب ها بزنید.

۲ – مراقبت روزانه

روزها ضمن استفاده از کرمی مرطوب کننده از یک کرم ضدآفتاب نیز روی لب هایتان استفاده کنید. نور آفتاب فقط موجب پیر شدن پوست صورت نمی شود بلکه پوست لب را نیز پیر می کند. SPF کرم ضدآفتاب را با توجه به نور خورشید انتخاب کنید. در تابستان بهتر است از ضدآفتاب هایی با SPF بالا استفاده کنید. اگر از رژ لبی استفاده می کنید که پوست لب را به خوبی می پوشاند نیازی نیست که از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید، اما فراموش نکنید که هر چند ساعت یک بار رژ را تجدید کنید تا پوست لب در معرض نور آفتاب قرار نگیرد.

۳ – کندن پوسته های مرده لب

حتی اگر بهترین و زیباترین رژ لب را داشته باشید، لب های پوسته پوسته شده این زیبایی را نشان نمی دهند. پوست لب نرم و صاف زیبایی رژ را نمایان می کند. این پوسته ها را به آرامی از روی لب ها بکنید به گونه ای که پوست زنده لب آسیبی نبیند.

از روش قدیمی کندن پوسته ها با مسواک هرگز استفاده نکنید. این کار به پوست لب آسیب می رساند و به علاوه همه پوست های مرده را از بین نمی برد. بهترین روش برای کندن پوست های مرده استفاده از مخلوط شکر با روغن زیتون است: مخلوط را به مدت ۱ دقیقه روی پوست لب قرار دهید. پوسته ها به راحتی کنده می شوند.

۴ – عادات بد را کنار بگذارید

هرگز از زبانتان برای مرطوب کردن لب ها استفاده نکنید. این عادت سبب خشک شدن بیشتر لب به خصوص در هوای سرد می شود.

با استفاده از رژ لب و برق لب دیگر نیازی به مرطوب کردن لب ها نیست. هنگامی که روی لب هیچ آرایشی نباشد شما ناخودآگاه مجبور می شوید با زبان، لب هایتان را مرطوب کنید.

لب اشخاص سیگاری نیز بعد از چند سال سیگار کشیدن چین و چروک بسیاری پیدا می کند. بهتر است که سیگار کشیدن را ترک و یا حداقل کاهش دهید، اگر این امکان برایتان وجود ندارد سعی کنید هنگام سیگار کشیدن لب ها را بیش از حد جمع نکنید.

۵ – استفاده از محصولات آرایشی مرطوب کننده

بیشتر رژ لب ها موجب خشک شدن پوست لب می شوند. از محصولات آرایشی دارای خاصیت مرطوب کنندگی استفاده کنید. برق لب خاصیت مرطوب کنندگی بیشتری دارد در نتیجه روی رژ لبتان از برق لب استفاده کنید.

۶ – محافظت در برابر نور آفتاب

لب یکی از محدوده هایی است که معمولا هنگام محافظت در برابر نور آفتاب نادیده گرفته می‌شود. در حالی که محافظت از آن خیلی هم اهمیت دارد. محصولات فراوان و متنوعی برای محافظت از لب در برابر نور آفتاب وجود دارد. یکی از آن‌ها را تهیه کرده و استفاده ی منظم از آنرا فراموش نکنید.

۷ – کم آب شدن بدن

یکی از علامت‌های کم شدن آب بدن، خشکی لب است. در کسانی‌که گرما زده شده‌اند یا به‌علت اسهال آب زیادی از دست داده‌اند، با مشاهده شدت خشکی لب می‌توان پی به شدت این کمبود آب برد.

۸ – کمبود ویتامین‌های آ ، ب ، ث و ….

کمبود بعضی از ویتامین‌ها مانند آ، ب ، ث و املاحی مانند آهن و روی هم می‌تواند باعث خشکی، پوسته شدن و به‌خصوص ترک خوردن گوشه لب شود. بدیهی است وقتی تغذیه‌ای سالم و کامل دارید، این مسئله نمی‌تواند علت خشکی لب شما باشد.

۹ – حساس به آرایش

استفاده مکرر از صابون و مواد شیمیایی دیگر مثل محصولات آرایشی غیر استاندارد و رژ لب‌ می‌تواند موجب حساسیت پوست لب ‌شود. البته پوسته شدن لب در بیماری‌هایی مانند حساسیت و اگزما شایع‌ تر است و می‌تواند حتی به علت تماس موادی نظیر لیمو ترش و پرتقال به وجود آید. بهتر است مراقب حجم دهنده‌های لب باشید چون در آنها اغلب موادی به‌کار رفته که عمدا باعث تحریک و التهاب لب شده و آن‌را بزرگتر و پرتر نشان می‌دهد.

۱۰ – ترش و سوزان

غذاهای ترش و مرکبات که اسیدی هستند ممکن است باعث تحریک لب و خشکی و ترک آن شوند. در این حالت سوزش لب هم ایجاد می‌شود. علاوه بر این برشی از پوست انبه هم حاوی ماده‌ای به نام توکسیکودندرون است که در سم گیاه پاپیتال هم وجود دارد و ممکن است به لب آسیب برساند. در ضمن افرادی که به آجیل حساسیت دارند، باید مراقب محصولات بهداشتی آرایشی که در ترکیبشان از دانه‌های روغنی، بادام و … استفاده شده، باشند.

چند راه مراقبتی برای داشتن لب‌هایی سالم :

چگونه از پوست لب هایمان مراقبت کنیم؟ اگر پی در پی دچار ترک‌ خوردگی، پوسته شدن و خشکی لب می‌شوید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید اما روش‌هایی هم هست که می‌توانید خودتان به درمان و پیشگیری از این مشکل کمک کنید:

۱ – از بیرون رفتن در هوای خشک و گرم و آفتابی تا حد امکان خودداری کنید یا اینکه با خود به اندازه کافی آب خوردن به همراه داشته و حداقل ۵/۱ لیتر در روز آب بخورید.

۲ – در زمستان بهتر است علاوه بر استفاده از شال و پوشاندن صورت با آن، با وازلین یا پماد‌های ویتامین آ لب خود را چرب کنید. بهتر است از برق لب، روغن یا رژهای مخصوص مرطوب کننده لب که ضد‌آفتاب هم هستند، استفاده کنید.

برق لب‌هایی که نرم‌کنندگی بیشتر داشته و در ترکیب آن از فلزاتی چون مس استفاده نشده باشد، هم مفید هستند. معمولا اجزای مرهم‌هایی که مخصوص لب هستند از آلوئه ورا، عسل، بابونه، روغن بادام، روغن گل سرخ، لانولین، وازلین، موم، روغن زیتون، کره کاکائو، موم زنبور عسل، لیمو و ویتامین ای و ث ساخته شده‌اند.

۳ – از ژل یا رژهایی برای لب استفاده کنید که مواد آن طبیعی‌تر بوده و مواد حساسیت‌زا و معطر کمتری در ترکیب آن به‌کار رفته‌ است.

۴ – به اندازه کافی میوه و سبزیجات بخورید. کمبود ویتامین‌ها به‌خصوص ریبوفلاوین، می‌تواند باعث ترک‌خوردگی گوشه لب‌های شما شود.

۵ – عادت لیس زدن و گاز زدن و کندن پوست لب‌هایتان را کنار بگذارید.

۶ – هنگام خرید محصولات آرایشی مانند صابون، رژ و کرم‌ از استاندارد بودن آن مطمئن شوید و سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که کمتر حساسیت‌ زا بوده و به اصطلاح هایپو آلرژن هستند.

۷ – خانه خود را به‌ خصوص در زمستان که بخاری‌ روشن است، مرطوب نگهدارید. برای این‌کار می‌توانید یک کتری روی بخاری گذاشته یا از بخور استفاده کنید.

۸ – سیگار مضرات فراوانی برای شما دارد که خشکی و ترک‌ خوردن لب یکی از ساده‌ترین آنهاست، پس به بهانه ترک‌ خوردن لب هم که شده سیگار را کنار بگذارید.

۹ – هیچگاه پوست لبی که خونریزی و عفونت دارد نکنید.

۱۰ – اگر خشکی با چرب کردن رفع نشد با توجه به علت خشکی و طبق توصیه پزشک می‌توان از داروهای کورتون، آنتی بیوتیک‌ها و ضد قارچ‌ ها استفاده کرد.