فواید مس برای بدن چیست ؟

مقدار مس در بدن یک فرد سالم بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی گرم تخمین زده می شود. مس به طور وسیعی در طبیعت پخش و توزیع شده است. حتی برنامه های غذایی فقیر و نامناسب نیز، نیازهای افراد به مس را تامین می کنند.

بیشترین غلظت مس موجود در بدن، در کبد و قسمت های اصلی سیستم عصبی مرکزی مخصوصا مغز یافت می شود. مس در کبد ذخیره شده و از طریق اسیدهای صفراوی دفع می شود. مس باید در بدن با یک پروتئین ترکیب شود تا قابل استفاده گردد.

مس در همه سلول های بدن انسان یافت می شود. این ریز مغذی یک عنصر ضروری برای تولید ملانین در پوست انسان می باشد. ملانین مسئول ایجاد رنگ در چشم، مو و پوست می باشد.

مس یک آنتی اکسیدان قوی است؛ به این ترتیب که رادیکال های آزاد را از بین میبرد و از آسیب های سلولی جلوگیری می کند. به نظر می رسد که اثرات ضد سرطانی نیز داشته باشد.

دستبندهای مسی که برای درمان آرتریت(التهاب مفاصل) استفاده می شوند، چنین اثری ندارند، بلکه مس درون بدن می تواند برخی از دردهای آرتریتی را آرام کند.

در بدن انسان، مس به استفاده بهینه از آهن و به کارگیری آن در بدن کمک می کند.

تعادل مس در بدن ممکن است به دلیل دریافت بیش از حد غذاهای پُر فیبر، آهن زیاد و یا ویتامین C بالا به هم بخورد.

اگر دریافت روی نسبت به مس نیز بیش از نسبت ۱۰ به ۱ باشد، می تواند با جذب و متابولیسم آن در بدن مداخله نماید. در این مقاله به روشنی توضیح میدهیم که فواید مس برای بدن چیست ؟

فواید مس برای بدن چیست ؟

فواید مس برای بدن چیست ؟

علائم کمبود مس در بدن انسان :

– کم خونی
– دمای پایین بدن
– استخوان های شکننده
– آرتروز
– گشاد شدن سیاهرگ ها
– تعداد کم گلبول های سفید خون
– ضربان قلب نامنظم
– بالا رفتن سطح کلسترول
– مقاومت پایین در برابر عفونت ها
– نقص های مادر زادی
– رنگ پریدگی
– اختلالات تیروئیدی
– زخم
– ادم(edema)
– توقف رشد
– ریزش مو
– بی اشتهایی
– اسهال
– خونریزی در زیر پوست

مس در چه منابعی یافت میشود ؟

این ماده در منابع غذایی متعددی همچون  جگر، گوشت، غذاهای دریایی، حبوبات، غلات کامل، آرد سویا،سبوس گندم، بادام، آووکادو، جو، سیر، آجیل ها، جوی دو سر، چغندر و عدس موجود است. مس همچنین از طریق نوشیدن آب از لوله های مسی وارد بدن می شود. صدف غنی ترین منبع مس در طبیعت است. محتوای مس در غذاهایی که محتوای اسیدی بالایی دارند یا در طولانی مدت در قوطی حلبی نگهداری می شوند از دست می رود.

خواص و فواید مس برای بدن چیست ؟

۱ – فواید مس برای آرتروز :

فواید سلامتی مس با فعالیت های ضد التهابی آن مربوط است که به کاهش علائم آرتروز کمک می کند. بازار مصرف با دستبندها و دیگر وسایل مسی پر شده است که این حالت ها را درمان می کند. مس همچنین به عنوان یک درمان خانگی برای آرتروز نیز به کار می رود.

۲ – حصول اطمینان از رشد مناسب :

مس برای رشد طبیعی و سلامت بدن الزامی است. بنابراین بسیار اهمیت دارد که این ماده معدنی را در سطوح متعادل در برنامه غذایی منظم خود داشته باشید. مس همچنین برای حفاظت از اسکلت بدن، سیستم های عصبی و قلبی نیز مفید است. اگر شما از کمبود مس رنج می برید، رشد طبیعی و سالم اندام ها و بافت ها و همچنین تامین اکسیژن مناسب از غلظت گلبول های قرمز، غیر ممکن خواهد بود.

۳ – تنظیم ترشح ملانین :

مس یکی از اجزای حیاتی رنگدانه های طبیعی تیره یا همان ملانین است که در رنگ دهی به پوست، مو و چشم ها شرکت دارد. ملانین توسط ملانوسیت ها و تنها در حضور آنزیم مس دار به نام تیروسیناز تولید می شود. مس همچنین رنگ چشم های شما را تثبیت می کند و در کنار روی (زینک) رنگ چشم های شما را در دوران پیری حفظ می کند.

۴ – مس یک محرک مغز :

مس به صورت گسترده ای به عنوان محرک مغز شناخته می شود که به همین خاطر غذاهایی که سرشار از این عنصر هستند را اغلب در گروه غذاهای مغز به شمار می آورند. گرچه محتوای مس در رژیم غذایی باید نسبت کافی داشته باشد، چرا که مثلا زیاد آن برای مغز خوب نیست. مس یک عملکرد کنترلی در مغز دارد، بنابراین مقدار مکمل های آن باید در تعادل باشد.

۵ – واکنش های کوآنزیمی :

مس هم یک عنصر و هم یک عامل همراه است، که در حدود ۵۰ آنزیم مختلف که در واکنش های مختلف بیولوژیکی در بدن نقش دارند، شرکت می کند. این آنزیم ها می توانند صرفا در حضور مس عملکرد مناسب داشته باشند. بدون واکنش های آنزیمی در سیستم های مختلف بدن ما، متابولیسم کامل ما کندتر خواهد شد و شبکه واکنش های بدن ما بهم می ریزد و مسیرهای متابولیکی نیز آهنگ عملکردی خود را متوقف خواهند کرد. این موضوع اهمیت ویژه ای در مسیرهای مغزی دارد به خصوص آنهایی که شامل دوپامین و گالاکتوز نیز می شوند.

۶ – مس برای حفاظت از پوست :

مس یک ماده مغذی مهمی است که نقش فوق العاده ای در سنتز هموگلوبین، میلین، ملانین و کلاژن بازی می کند. مس به حافظت از غلاف میلین که رشته های عصبی را پوشانده، کمک می کند و نقش فعالی در تولید الاستین؛ ماده ای که بافت ها را به هم پیوند می دهد و پوست را منعطف می سازد، شرکت دارد. همچنین مس از پیرتر به نظر رسیدن پوست، به وسیله منعطف ساختن آن و کمتر خم شدگی و چروک شدن آن؛ جلوگیری می کند.

۷ – مس برای جذب آهن و قند  :

مس به جذب آهن از دستگاه گوارشی کمک می کند و آن را به صورت ذخیره در کبد آزاد می کند. مس همچنین به کاربرد شکر در بدن کمک می کند. با کمک به جذب آهن از غذا و دیگر منابع مکملی، مس تعداد سالم گلبول های قرمز و مقدار اکسیژن رسانی مناسب به اندام های مختلف بدن را تضمین می کند. بدن تامین میزان مناسب آهن، افراد از کم خونی و آنچه که از آن با فقر آهن یاد می شود، رنج خواهند برد که می تواند حالت خطرناکی مانند خستگی مفرط، درد شدید ماهیچه، مشکلات گوارشی و ضعف عمومی را ایجاد کند.

۸ – مس برای جلوگیری از پیری زودرس :

مس یک آنتی اکسیدان قوی است که در صورت وجود آنزیم آنتی اکسیدان سوپراکساید دیسموتاز کار می کند تا از غشای سلول در برابر رادیکال های آزاد مراقبت کند. سوپراکساید دیسموتاز یکی از قوتی ترین آنتی اکسیدان هایی است که در داخل بدن علیه رادیکال های آزاد مقابله می کند. رادیکال های آزاد قسمت های مختلف بدن را مورد حمله قرار می دهند اما در این مورد تاثیرشان بر روی پیری زودرس مانند چین و چروک، لکه های پوستی، چندین نوع سرطان، انحطاط و سوء عملکرد کلیه مورد مطالعه است. داشتن مس به مقدار کافی در رژیم غذایی روزانه خود می تواند به جوان تر به نظر رسیدن هر چه بیشتر شما کمک کند.

۹ – مس برای تقویت تولید انرژی :

مس یک الزام برای سنتز آدنوزین تری فسفات است، که یک انرژی ذخیره ای در بدن انسان است. کوپروآنزیم، سیتوکروم اکساید بر روی تولید انرژی بین سلولی تاثیر می گذارند. مس مانند یک کاتالیزور در کاهش مولکولی اکسیژن به آب عمل می کند. در حین اینکه آنزیم یک شیب الکتریکی را به وسیله میتوکندری برای سنتز مولکول حیاتی دارای انرژی مولکولی (آدنوزین تری فسفات) ایجاد نی کند.

۱۰ – مس برای جلوگیری از رشد باکتری اشیرشیا کلای :

مطالعات نشان داده اند که مس می تواند رشد نژاد هایی از باکتری ها مانند ای کلای را از بین برده یا مهار کند. مس همچنین سیستم ایمنی بدن را ارتقا می بخشد و مانع از صرف انرژی بسیار در نبرد با عفونت ها می شود.

۱۱ – مس برای بهبود سلامتی تیروئید :

مس نقش مهمی را در حضور اطمینان از عملکرد مناسب غده تیروئید ایفا می کند. اگر چه مقدار زیاد مس نیز یک عامل بزرگ در سوء عملکرد تیروئید است؛ پس شما به یک مقدار بسیار متعادل از مس را در خون نیاز دارید در غیر این صورت، فعالیت های هورمونی تعادل خود را از دست خواهند داد و شما دچار علائم کم کاری یا پرکاری تیروئید خواهید شد.

۱۲ – مس برای ارتقای استحکام گلبول قرمز خون :

مس یک ضرورت برای تولید گلبول قرمز خون، هموگلوبین و استخوان به حساب می آید. این مسئله به این خاطر است که مس تا حدودی مسئول جذب مناسب آهن از مواد غذایی است.

۱۳ – مس برای کاهش آکنه :

بعضی از تحقیقات اولیه پیشنهاد می کنند که مصرف محصولات دارای مس و دیگر مواد ممکن است نوع شدید آکنه را کاهش دهند.

۱۴ – محلول حاوی مس برای جرم دندان :

تحقیقات اولیه پیشنهاد می کنند که شستشوی دهان با محلول حاوی مس جرم و مواد اضافی دندان را کاهش می دهد.

۱۵ – مس برای سلامتی قلب :

مس برای تشکیل رگ های خونی جدید بسیار ضروری است. خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن نقش مهمی در سلامتی قلب و عروق دارد. گرچه مطالعات اخیر نیز بیماری های قلبی را با سطح بسیار بالای مس در خون مرتبط دانسته اند.

۱۶ – مس برای کاهش کلسترول :

مس به تعدیل سطح کلسترول کمک می کند و می تواند سطح کلسترول بد خون را کاهش دهد و به افزایش کلسترول خوب خون کمک نماید.

۱۷ – مس برای سیستم ایمنی بدن :

مس برای درمان زخم ها و کم خونی بسیار ضروری است و به عنوان یک سازنده ایمنی خوب عمل می کند ، همین امر سبب می شود تا بدن سریع تر و بهتر با بیماری ها مقابله کند و فرایند درمان تسریع یابد.

۱۸ – خواص آنتی باکتریایی مس :

مس به نابودی و توقف رشد باکتری ها کمک کرده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و از تلف شدن انرژی برای مبارزه با عفونت ها جلوگیری می کند.

۱۹ – بافت های همبند :

مس نقش بسیار مهمی در سنتر هموگلوبین، میلین، ملانین و کلاژن دارد و از غلاف میلین اطراف اعصاب محافظت می کند ونقش مهمی در تولید الاستین که عنصری بکار رفته در بافت های همبند است و به انعطاف پذیری پوست کمک می کند دارد.

دیگر فواید مس برای بدن به اختصار :

– مس به اکسیده شدن گلوکز و در نتیجه آزاد شدن انرژی در بدن کمک می کند.
– به جذب آهن توسط بدن کمک می کند.
– به تامین اکسیژن لازم برای بافت های بدن(به منظور افزایش سطح انرژی بدن) از جمله مغز کمک می کند.
– به غده تیروئید برای تعادل در ترشح هورمون ها یاری می رساند.
– به عنوان حمل کننده اکسیژن در خون عمل می کند.
– به عملکرد مغز و اعصاب کمک می کند.
– برای عملکرد اسیدآمینه تیروزین(به منظور عامل رنگ) لازم می باشد.
– برای ساخت سلول های قرمز خون ضروری است.
– جزئی از آنزیم ضروری برای سنتز هورمون آدرنالین می باشد.
– با فعالیت آنزیم های روده ای در ارتباط نزدیک می باشد.
– سطح مس در بدن با سطح استروژن در ارتباط است.
– مس میزان آدرنالین، نوراپی نفرین و دوپامین را افزایش می دهد.
– سطوح پایین مس موجب خفگی سلول ها و فقدان اکسیژن در آن ها می شود.

فواید مس برای بدن چیست ؟

فواید مس برای بدن چیست ؟

خواص و فواید نوشیدن آب در ظروف مسی بیش از حد تصور شماست…..

نوشیدن آب نگهداری شده در مخزن های مسی سبب جلوگیری از مشکلات پوستی میشود. مس اجازه نمیدهد تا پوست شما ورم کند، جوش بزنید یا بیماری های دیگری پوستی بگیرید.
مس پوست شما را پاک و درخشان جلوه می دهد. آبی که در مخزن های مسی نگهداری می شود به عنوان آب تصفیه شده نگریسته می شود. این آب تمامی باکتری هایی که موجب اسهال، یرقان، اسهال خونی و دیگر انواع امراض می شوند را از بین می برد.
آب مس گوارش را تقویت کرده و به گوارش هرچه بهتر کمک می کند. هنگام شب اگر شما آب را در مخزن مسی نگه داشته و صبح هنگام بنوشید، گوارش شما بهبود می یابد. جدای از این، همچنین این آب به کاهش چربی زیاد کمک می کند.
مس شروع سرطان را متوقف می کند چرا که مس اجزای ضد سرطانی دارد که ما را از تومورهای بدخیم به دور نگه می دارد.
نوشیدن آب نگه داری شده در این مخازن همچنین برای مشکلات ناشی از کم خونی نیز مفید است. مس به راحتی آهن را از غذا جذب میکند چیزی که در ارتباط با کم خونی بسیار مهم است.
آب مس به شدت برای تمامی مشکلات معده مفید است. استفاده روزانه از آن، شما را از تمامی مشکلات مانند معده درد، نفخ، اسیدی شدن و یبوست خلاص می کند.
آب مس برای پاک سازی درون بدن نیز موثر است. جدای از این، این آب کبد و کلیه را سالم نگه داشته و آب موجود در ظروف مسی بسیار برای هر گونه عفونت مفید است.
همچنین کلسترول بد را توسط کنترل فشار خون و سالم نگه داشتن قلب، کاهش می دهد. علاوه بر این، همچنین احتمال حمله قلبی را کاهش می دهد و باعث کمک به خلاص شدن از سرفه و سرماخوردگی می شود.

چرا باید مردم از وسایل آشپزی مسی استفاده کنند ؟

مس رسانای گرما است و چنانچه می دانید زمانی که دمای بالای اجاق تغییر می کند، گرمای ظروف مسی نیز فورا تغییر می کند. این خاصیت برای روش های پخت و پز از جمله غذاهای پختنی مفید است.
مس این اجازه را به ظروف آشپزی می دهد تا به صورت مساوی گرم شوند. این خاصیت کمک می کند تا از ایجاد نقاط داغ در قابلمه ها و ماهیتابه ها جلوگیری کند و به صورت مساوی غذا پخته شود. این ماده مداوم و ماندگار می تواند گران باشد. گرچه برخی افراد ماندگاری ظروف آشپزی را بیش از قیمتش اهمیت می دهند. ماهیتابه ها و قابلمه های مسی به صورت ایمن روی اجاق قرار می گیرند و زمانی که به اندازه کافی داغ شد؛ آب یا غذا سرریز می شود.

علائم مسمومیت(دریافت بیش از حد) :

دریافت بالای مس منجر به سردرد، کاهش قند خون ، افزایش ضربان قلب و تهوع می شود.

مس اضافی در مغز و کبد ته نشین شده، به کلیه ها آسیب می رساند و مانع تولید ادرار می شود. مسمومیت با مس باعث کم خونی و ریزش مو در خانم ها می شود.

مقدار بالای مس با عنصر روی که برای ساخت آنزیم های گوارشی لازم است تداخل می کند.

دیده شده خیلی از افراد دارای مس بالا از پروتئین بدشان می آید و بیشتر به سمت رژیم های با کربوهیدرات بالا کشیده می شوند، زیرا این افراد به سختی می توانند پروتئین غذایشان را هضم کنند.

مسمومیت با مس در کودکان با بیش فعالی ، اختلالات یادگیری مانند اختلال خواندن و نوشتن، اختلال نقص توجه و عفونت گوش در ارتباط است.

از دیگر علائم مسمومیت مس که با روانشناسی در ارتباط است می توان به علائم اوتیسم(مثل افسردگی، توهم، بی خوابی ، پارانوئید، تغییرات شخصیت، جنون) و علائم اسکیزوفرنی(مانند تحریک پذیری زیاد، عدم آگاهی و درک نسبت به حواس پنجگانه و زمان) اشاره کرد.

میزان نیاز روزانه :

دریافت توصیه شده برای مس حدود ۲ تا ۳ میلی گرم در روز می باشد. این مقدار بیش از دریافت معمول در رژیم غذایی است. اگر می خواهید مکمل مس را مصرف نمایید، حتما قبل از مصرف مکمل ها، باید با یک پزشک مشورت نمایید.