ضرورت استفاده از لوسیون بدن….

اولین اسلحه دفاعی ما برای محافظت کردن از خشکی پوست در سرما و گرما استفاده از مرطوب کننده‌ها و لوسیون ها است. ضرورت استفاده از لوسیون بدن چه میباشد ؟ خوب است بدانید درصورتی‌ که پوست شما آب کافی داشته باشد صاف، نرم، درخشان و قابل ارتجاع است؛ یعنی به‌طور طبیعی و طی یک حرکت مداوم، آب از لایه‌های زیرین پوست به لایه‌های سطحی آمده و سپس تبخیر می‌شود.

عوامل داخلی و خارجی خشکی پوست چیست؟

درصورتی‌که به علت عوامل داخلی و خارجی پوست نتواند آب کافی داشته باشد دچار خشکی شده و آسیب می‌بیند؛ و استفاده از مرطوب‌کننده و لوسیون ضروری می‌شود. عوامل داخلی مانند مصرف کم آب، بالا رفتن سن، سوءتغذیه، رژیم‌های سخت و نادرست و کمبود مواد غذایی هستند.

بسیاری از متخصصان تغذیه معتقدند که افراد باید قبل از تشنه شدن آب بنوشند و یا در هنگام رژیم‌های لاغری و … از مکمل‌های ویتامین برای جلوگیری از هر نوع کمبود و آسیبی استفاده کنند. قابل‌ذکر است عدم توانایی پوست در نگهداری رطوبت نیز یکی از عوامل خشکی پوست است.

ضرورت استفاده از لوسیون بدن....

ضرورت استفاده از لوسیون بدن….

از عوامل خارجی مانند فصول سرد و گرم سال، علی‌الخصوص فصل‌های سرد به علت استفاده از وسایل گرمایشی در خانه که باعث گرمی بیش‌ازحد و کمبود رطوبت می‌شود، می‌توان نام برد. همچنین افرادی که بنا بر مشاغلی که دارند زیاد با مواد شوینده و پاک‌کننده سروکار دارند بیشتر در معرض خشکی پوست هستند.

زیاده‌روی در درمان‌هایی که برای آکنه و دیگر مشکلات پوستی انجام می‌شود نیز می‌تواند سبب خشکی پوست شود.

پوست خشک ظاهری مات و خشنی دارد و در صورت خشکی زیاد پوسته‌های ریزی بر روی آن دیده می‌شود. همچنین در این حالت خطوط پوست واضح‌تر شده و ظاهری غیر جذاب به شما می‌دهد. درصورتی‌که خشکی پوست زیاد شود باعث ایجاد خارش و قرمزی بر روی پوست شده و جوش‌های ریزی بر روی آن ایجاد می‌شود. در این صورت مراجعه به پزشک برای مداخله و اقدام‌های درمانی ضروری است. بنابر این استفاده از لوسیون بدن برای تمام افراد ضرورت دارد.

لوسیون بدن چیست؟

لوسیون به فرانسوی (Lotion) نوعی پماد موضعی است که بر روی پوست استفاده می‌شوند و اساسا یک مرطوب کننده به حساب می‌آید. لوسیون از ترکیب آب و روغن تهیه شده و معمولا سبک بوده و چربی کمی دارد. لوسیون بدن برخی از عوامل و مشکلات پوستی را از بین برده و تاثیرات خوبی را بر روی پوست ایجاد می‌نماید. لوسیون‌ها معمولا برای درمان آکنه و جوش، محافظت از پوست در برابر آفتاب و همچنین برای دریافت انواع ویتامین‌ها مانند ویتامین E. در برخی از دارو‌های موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بسیاری از لوسیون‌های موجود در بازار از نظر کاربرد و ویژگی دقیقا در مقابل مرطوب کننده‌ها قرار دارند. معمولا لوسیون‌ها یک بافت نرم و هیدراته برای پوست ایجاد می‌کنند، عطر کمتری دارند و برای درمان موقت بسیاری از مشکلات پوستی ساده مورد استفاده قرار می‌گیرند. لوسیون بطور موثر پوست را مرطوب نموده و برای انواع پوست بخصوص پوست‌های خشک ایده آل است.

مزایای لوسیون بدن چیست؟

۱ – آبرسانی به پوست

لوسیون قسمت‌های مختلف بدن را آبرسانی می‌کند و به دلیل استفاده از چربی کمتر در ترکیبات آن تعریق نخواهید داشت. لوسیون به دلیل رقیق بودن قابل استفاده روی سطوح بزرگی از پوست بدن است.

۲ – شفافیت پوست

لوسیون به بدن شما درخشندگی و شفافیت می‌دهد. بعضی لوسیون‌ها دارای اسکراب هستند و موجب پاکسازی پوست بدن نیز می‌شوند.

۳ – رفع خشکی پوست

افرادی که در مناطقی با آب و هوای خشک زندگی می‌کنند باید حتماً برای محافظت از پوست خود از لوسیون بدن استفاده کنید. اما فکر نکنید که اگر پوست چربی دارید دیگر به لوسیون نیازی ندارید، چون لوسیون مخصوص پوست چرب نیز موجود است.

۴ – رفع ترک و پینه

اگر پا‌های شما دچار خشکی و ترک شده است لوسیون بدن به شما برای رفع آن کمک می‌کند.

۵ – ایجاد آرامش و بوی خوش

حتی اگر پوست شما در بهترین حالت سلامتی و شادابی باشد و به هیچ‌گونه مرطوب‌کننده‌ای احتیاج نداشته باشید برای آرامش پوست خود می‌توانید از لوسیون‌ها استفاده کنید و از لوسیون‌هایی با رایحه‌های خوشبو استفاده کنید. تا بعد از حمام از بوی خوش لذت ببرید.

ترکیبات لوسیون بدن

– کرودامول که این ماده به عنوان نرم کننده به کار می‌رود.
– ویتامین C. که باعث کم شدن چین و چروک‌ها می‌شود.
– ویتامین E. که آنتی اکسیدانی قوی است که ضد التهاب نیز هست.
– روغن مورینگا که روغنی بسیار مغذی است. این روغن دارای خواص نرم کنندگی بسیار خوبی است. منشأ گیاه مورینگا آفریقا است.
– اولئونیک اسید که یک آنتی اکسیدان قوی است؛ و باعث نرم شدن و بالا رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود.

به‌طورکلی ویژگی‌های یک لوسیون مناسب را می‌توان به شکل زیر شرح داد :

۱ – دارای رنگ و بوی مناسبی باشد و از ظاهر یکنواخت و شفافیت و جلای خوبی برخوردار باشد.
۲ – حساسیت‌زا نباشد و در هنگام مصرف آلودگی قارچی و میکروبی ایجاد نکند.
۳ – ویسکوزیته و قوام خوبی داشته باشد.
۴ – پس از مصرف در پوست ظاهر چرب ایجاد نکند و به‌راحتی با آب شسته شود.
۵ – پس از استفاده و ماساژ به‌سرعت در پوست جذب شود.

نحوه استفاده از لوسیون ها چگونه است؟

به‌طورکلی متخصصان پوست توصیه می‌کنند برای جلوگیری از خشکی پوست مخصوصاً برای افرادی که پوست خشکی دارند، نباید پوست را زیاد شست و یا در معرض هوای خشن قرار داد. همچنین از حمام با آب داغ اجتناب کرده زیرا آب داغ منافذ پوست را باز کرده و به لایه محافظتی پوست آسیب می‌رساند. استحمام طولانی نداشته و حداکثر بیست دقیقه دوش بگیرید. زیرا این کار پوست را خشک و ضعیف می‌کند.

استفاده از لوسیونهای مرطوب کننده بلافاصله بعد از استحمام توصیه می‌شود. هنگامی‌که پوست کاملاً خشک نشده و کمی رطوبت دارد مقداری از لوسیون را بر روی سطح پوست به‌آرامی پخش کرده و ماساژ دهید. دقت کنید که ماساژ زیادی پوست را تحریک کرده و ممکن است پوستتان را حساس کند.

توجه داشته باشید چون لوسیون ها حاوی مقادیر زیادی آب هستند بلافاصله بعد از استفاده از آن‌ها نباید در معرض هوای سرد قرار گرفت. بهتر بیست تا سی دقیقه قبل از اینکه در معرض هوا قرار بگیرید از آن استفاده کنید. البته در هوای سرد بهتر است از لوسیون ها و مرطوب کننده‌هایی استفاده کرد که درصد چربی بیشتری دارند.

چه تفاوتی بین لوسیون و کرم وجود دارد ؟

لوسیون و کرم هر دو نوعی امولوسیون میباشند . امولوسیون به قدرت پخش و پراکندگی یک مایع ( مثل آب ) در مایعی دیگر ( مثل روغن ) بدون آمیزش باهمدیگر گفته می شود . حالا اگه مقدار آب بیشتر باشد ، لوسیون و اگه مقدار روغن بیشتر باشد کرم گفته می شود .

غلظت کرم ها نسبت به لوسیون ها بیشتر است چون از مقدار بیشتری روغن و مقدار کمتری آب تشکیل شده است. به همین علت هم اصولا کرم ها را در قوطی های کاسه ای و تیوپی تولید و نگهداری می کنند زیرا که به راحتی نمی شود آن ها رو از بطری های پمپ دار خارج کرد.
برای حفظ و نگهداری رطوبت بدن و جلوگیری از خشکی پوست، استفاده منظم از لوسیون بدن پیشنهاد می شود .

وظیفه لوسیون بدن کاملا واضح و مشخص میباشد . اما میتوان لوسیون ها را با توجه به تاثیری که دارند در رتبه های متفاوتی طبقه بندی کرد.

۱ – لوسیون نرم کننده بدن

وظیفه لوسیون نرم کننده بدن همانطور که از اسمش مشخص میباشد نرم کنندگی، درمان خشکی پوست، بازسازی پوست، ضد آکنه، جلوگیری از خشکی، پوسته پوسته شدن و حتی خارش پوست است که جای جوش و زخم را نیز ترمیم می کند .

لوسیون نرم کننده بدن، برای افراد با پوست خشک خیلی است و پیشنهاد می شود افرادی که از داشتن پوست خشک رنج می برند، به طور منظم بعد از حمام، از لوسیون نرم کننده بدن برای پوست تمام بدن خود استفاده کنند.

۲ – لوسیون مرطوب کننده بدن

لوسیون مرطوب کننده بدن علاوه بر تامین رطوبت لازم به پوست ، از خارش و پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری می کند و به پوست نرمی و لطافت می بخشه. از فواید بارز لوسیون مرطوب کننده این است که به راحتی روی پوست پخش و سریع هم جدب پوست می شود به طوری که باعث کثیف شدن لباس و ایجاد منظره چرب روی پوست ایجاد نمیشود .

ترکیبات اصلی تشکیل دهنده لوسیون مرطوب کننده بدن آلوئه ورا است که باعث افزایش آب رسانی به پوست، شفافیت، نرمی و لطافت پوست خواهد شد .

۳ – لوسیون خوشبوکننده بدن

لوسیون خوشبوکننده بدن مناسب برای افرادیست که علاوه بر نرمی و لطافت پوست، خواستار بوی خوش هم هستند و تمایل دارند که بعد از حمام، علاوه بر داشتن پوستی نرم و لطیف از داشتن رایحه ای خوش لذت ببرند .

لوسیون های خوشبوکننده بدن که برگرفته از رایحه های سرشناس روز دنیا هستند جایگزین مناسبی برای بادی اسپلش ها و سایر محصولات خشبوکننده پوست هستند.

نکته مهم :

هرکسی در طول زندگی خود شاید خشکی پوست را تجربه کرده باشد. در انتخاب لوسیون خود به این نکته توجه داشته باشید که مثل هر محصول بهداشتی و آرایشی دیگر لوسیون‌های پوست چرب و خشک با یکدیگر تفاوت دارند پس موقع خرید لوسیون، محصولی را متناسب با نوع پوست و تأثیرات پوستی‌تان بخرید. استفاده‌ مرتب از لوسیون بدن راه حلی بسیار ساده برای حفظ و نگهداری رطوبت بدن و مراقبت از پوست است. همچنین با حفاظت از رطوبت پوست حس شاداب بودن، طراوت داشتن و جوان بودن به شما القا می‌شود.