درباره شامپوهای بدون سولفات چه میدانید ؟

این روزها اهمیت استفاده از محصولات ارگانیک و طبیعی، کم کم به یک دغدغه عمومی تبدیل شده است. در خیلی از محصولات، از خوراکی ها گرفته تا محصولات بهداشتی ، سعی می شود تا جای ممکن به طبیعی بودن محصول توجه شود. به همین علت بسیاری از برندهای بهداشتی تلاش می‌کنند تا محصولاتی تولید کنند که دارای مواد ارگانیک هستند. با این وجود، سالهاست که مواد شیمیایی مضر و غیر مضر در سبک زندگی ما وارد شده است و به همین خاطر افزایش آگاهی می تواند به ما در انتخاب و استفاده صحیح از محصولات بهداشتی کمک کند.

آیا شامپو های بدون سولفات واقعا بی ضرر هستند یا خیر ؟

برای پرداختن به این موضوع، ابتدا باید بدانیم که سولفات‌ها چه بوده و آیا به همان بدی هستند که به نظر می‌رسد؟ در پاسخ این سوال باید گفت که سولفات‌ها یا همان Sodium Laureth Sulfate یا به اختصار SLS نوعی شوینده‌های آنیونی هستند که در اغلب شوینده های بهداشتی و پاک کننده‌ها نظیر صابون‌ها، خمیر دندان‌ها، نرم کننده‌های مو، شامپو بدن، فوم و ژل شستشوی صورت و البته شامپوها سر یافت می شوند. SLS مذکور یک شوینده‌ی سخت و ارزان قیمت است و به عنوان فاکتور ایجاد کننده‌ی کف و حباب در این نوع محصولات به کار می‌رود. از طرف دیگر، استفاده‌ی مداوم از سولفات‌ها نقش تعیین کننده‌ای در تضعیف فولیکول‌های مو دارد. شامپوهای حاوی سولفات روی رنگدانه‌ی موهای رنگ شده تأثیر گذاشته و موجب می‌گردند که موها رنگ خود را سریع‌تر از دست بدهند. به همین خاطر است که پس از رنگ کردن مو و یا استفاده از مواد شیمیایی دیگر از جمله کراتینه کردن موها، آرایشگران به شما توصیه می‌کنند تا از شامپوها و نرم کننده‌های بدون سولفات استفاده نمائید.

تجربه برخی مصرف کنندگان نشان می دهد که استفاده از شامپوهای فاقد سولفات به حالت طبیعی مو و رنگ آن دوام بیش‌تری می‌بخشند. از طرف دیگر طبق اظهارات پزشکان، اگر دچار حساسیت‌های پوستی و اگزما هستید با به کار بردن محصولات بهداشتی و شامپوهای فاقد سولفات می‌توانید بروز این حساسیت‌ها را کاهش دهید.

درباره شامپوهای بدون سولفات چه میدانید ؟

درباره شامپوهای بدون سولفات چه میدانید ؟

از یک شامپوی فاقد سولفات چه انتظاراتی باید داشته باشید؟

اولین جواب این است که این نوع شامپوها نسبت به محصولات عادی از قیمت بالاتری برخوردار هستند. زیرا، اغلب تولید کنندگان محصولات بهداشتی هنوز این قبیل شامپوها را تولید نمی‌کنند. از طرف دیگر، به این دلیل که شامپوهای عاری از سولفات کم‌تر کف می‌کنند، اغلب افراد احساس می‌کنند که موها را به خوبی پاکیزه نمی‌کنند. البته درواقع این طور نیست. فقط موضوع این است که باید به تدریج به شستشوی بدون کف و حباب عادت کنیم! استفاده از این نوع شوینده‌ها از آن جا که مواد شیمیایی کم‌تری در خود دارند، به شدت توصیه می‌شود.

– مزایای استفاده از شامپوهای فاقد سولفات :

۱ – کاهش بروز حساسیت و التهاب پوست.
۲ – افزایش و دوام رطوبت مو.
۳ – بهبود و احیای چربی طبیعی و مفید موها.
۴ – دوام و ابقای رنگ مو (به شرطی که موها رنگ شده باشند).
۵ – کاهش احتمال جذب مواد شیمیایی مضر.

– معایب استفاده از شوینده های دارای سولفات چه میباشد ؟

۱ – آسیب دیدن پوست سر

یکی از دلایل معروف بودن سولفات ها آسیب رسانی پوستی است. به عنوان شوینده هایی قوی، می توانند چنان چربی پوست را از بین ببرند که لایه ی پوستی خارجی محافظ نیز کنده شود و در نتیجه محیط را برای حمله ی باکتری های آسیب رسان ساده و آماده کنند که در نتیجه باعث خشکی، حساسیت، قرمزی و خارش پوسته سر می شود.

۲ – آکنه و جوش

بعد از آسیب رسانی به پوسته ی سر، به قسمت رشد جوش و آکنه در اطراف خط رویش موها و پوسته سر می رسیم! خیلی از افراد این مشکل را دارند و البته دقیقا مشخص نیست که این جوش ها به دلیل حجوم باکتری ها به لایه ی کنده شده ی پوست به وجود می آیند یا به دلیل باقی ماندن سولفات در منافذ زیر پوست.

۳ – خشکی مو

همان طور که می دانید چربی طبیعی از ریشه ی مو تولید می شود و تا نوک موها ادامه پیدا می کند که باعث شفافیت، زیبایی، سلامت و درخشش موها می شود. اما اگر از شامپوهای حاوی سولفات استفاده کنید، این اتفاق کمتر و کمتر خواهد شد. SLS چربی مو را از بین یم برد و درنتیجه موها خشک و بدون رطوبت خواهند ماند، این مشکل برای افرادی که به طور طبیعی موهای خشک و فر دارند بسیار بیشتر و بدتر است که باعث وز شدن و ایجاد موخوره می شود.

۴ – محو شدن رنگ مو

سولفات ها به پاک شدن و محو شدن رنگ مو سرعت فوق العاده ای می بخشند.

به همین دلایلى که در بالا گفتیم، کمپانى ها آمدند و مواد پاک کننده مختلف را جایگزین سولفات ها کردند و همین امر باعث شده است که شامپوهاى جدید مثل گذشته خیلى کف نکنند.
پس اگر شما بر این باور بودید که خاصیت پاک کنندگى یک شامپو به میزان کف کردنش است، باید بدانید که ضررش هم به همان اندازه بیشتر است. پاک کننده هاى جدید خیلى کف نمیکنند اما همان قابلیت پاک کنندگى را دارند (مخصوصاً شامپو کرمى ها که خیلى کم و گاهاً اصلاً کف نمیکنند) پس فکر نکنید شامپویى که کف نمیکند شامپوى خوبى نیست.

درباره شامپوهای بدون سولفات چه میدانید ؟

درباره شامپوهای بدون سولفات چه میدانید ؟

– چه کسانى نیازمند استفاده از شامپوهای بدون سولفات هستند؟

افرادی که دارای موهای رنگ شده و دکلره هستند
افرادى که موهاى فر ، وز و یا موى خشک و شکننده و آسیب دیده دارند
افرادی که پوست سر حساس، اگزما و یا پسوریازیس دارند
افرادى که موهایشان را بوتاکس یا کراتین تراپى کردند
افرادى که عادت دارن روزانه به حمام بروند

آیا وجود هر نوع سولفات در شامپو بد و مضر است؟

این نکته را هم در نظر داشته باشید که سولفات ها مشتقات متفاوتى دارند و همشان مضر نیستند. پس صرف دیدن واژه سولفات در مواد تشکیل دهنده یک شامپو، آن را دور نیندازید . بلکه ببینید کدام مشتق سولفات است (اس ال اس نباشه تا حد زیادى کفایت میکند.. اس ال اى اس نسبت به اس ال اس ملایم تر است که در اکثر شامپوها حضور دارد، اما چنانچه خیلى حساس هستید هم اس ال اى اس را حدف کنید و هم اس ال اى اس و دنبال مشتقات گیاهى سولفات باشید. مثل مشتق نارگیل یا چاى.

اما مثلاً براى کسانى که کف سر خیلى چرب و یا شوره دارند ممنوعیت مصرف ندارد و گاهاً اثرگذار هم خواهد بود (براى کف سر.. نه ساقه)

آیا سولفات ها سرطان زا هستند؟؟

باید به شما بگوییم که همچین چیزى به هیچ عنوان اثبات نشده است و فقط در حد یک شایعست. ( این شایعه مربوط به سال ١٩٧٠ هست که یک سرى از کارخانه ها از یک مشتقى از سولفات به اسم اتانولامین لوریل سولفات استفاده میکردند که سرطان زا هست که همان موقع هم از بازار جمع شد و دیگه از آنها استفاده نشد. پس جاى نگرانى نیست.
سولفات ها باعث آسیب به سلول ها میشوند، اما طى گفته آمریکن کالج اف توکسیکولوژى، با غلظت زیر ١ درصد و براى بازه کوتاهى از استفاده سیف هستند و مشکلى ایجاد نمیکنند. اما در درصدهاى بالاى ١۵ درصد و طى مصرف طولانى مدت میتوانند عوارضى از جمله ایجاد حساسیت و آزردگى و … داشته باشند که عملاً در شامپوها همچین غلظتى ازشان نمیبینیم. پس نگران نباشید.