انواع ساختار محصولات مراقبت از پوست….

بالم های درمانی، کرم ها، لوسیون ها ، سرم های قوی و … نامهای خلاقانه ای است که شرکت های مختلف بر روی محصولات خود می گذارند و به بازار عرضه می کنند. با ایجاد تفاوت هوشمندانه در نام و ساختار محصول، توانسته اند پاسخگوی انواع پوست و مشکلات پوستی باشند. اما در بسیاری از موارد مصرف کننده سردرگم می شود و نمیداند چه محصولی برای او مناسب است. در این مقاله قصد داریم تفاوتهای بالم ، کرم ، لوسیون و سرم را برای شما تشریح کنیم تا هنگام خرید بتوانید تصمیم درستی بگیرد.

انواع ساختار محصولات مراقبت از پوست....

انواع ساختار محصولات مراقبت از پوست….

۱ – سرم ها :

سرم ها قوی ترین محصولات بدون نسخه هستند که شما می توانید تهیه کنید و به دلیل وجود بالاترین غلظت مواد موثر از دیگر شکل محصولات محبوبیت بیشتری دارند. سرم ها ترکیبات مایع غلیظ، شفاف و چند منظوره ای هستند که با هدف بر طرف کردن عارضه پوستی خاصی طراحی شده اند.

سرم ها ریز مولکول اند، در نتیجه بهتر به داخل منافذ پوست نفوذ می کنند، فوق العاده سبک و سریع الجذب هستند و بر خلاف کرم ها فاقد مواد سنگینی مثل پترولاتوم و روغن های معدنی هستند.

سرم های غلیظ دارای مواد تشکیل دهنده فعالی هستند، به طوری که قادرند نسبت به کرم عمیقتر جذب پوست شوند ، به همین دلیل این محصولات برای برطرف کردن مشکلات خاصی مانند قرمزی، آکنه و لکه های پوستی بسیار ایده آل میباشند

گرچه قیمت سرم نسبت به انواع دیگر محصولات گران تر است و حجم کمتری نیز دارد ولی از طرفی به دلیل فرم رقیق و لیز خود به راحتی روی قسمت وسیعی از پوست پخش می شود ودر نتیجه چند قطره از سرم برای کل صورت کفایت می کند. به طوری که در صورت مصرف روزی دوبار از یک محصول حداقل تا ۴۵ روز می توانید از آن استفاده کنید.

لازم به ذکر است سرم ها به دلیل ساختار سبک و غیر چرب برای پوست های چرب بسیار ایده حال هستند بنابراین اگر پوست شما چرب و مستعد جوش است و به دنبال محصولی سبک ولی موثر هستید به جای کرم ، سرم بخرید چون بیشتر سرم ها با پایه آب هستند (یعنی ضد گرفتگی منافذ خواهند بود ) و این آنها را برای پوستهای چرب ایده آل می کند .

برای پوستهای خشک و معمولی میتوان قبل از استفاده از کرم مرطوب کننده ، چندلایه از این سرم را استفاده کرد.

به عنوان مثال، سرم های حاوی ویتامین C که برای روشن کردن لکه های قهوه ای بسیار مناسب است و به پوست درخشش و جوانی خاصی میبخشد ، اما ویتامین C به اندازه کافی در یک کرم وجود ندارد تا بتوانیم تاثیر آن را بر روی پوست خود ببینیم به همین دلیل بهتر است برای جبران آن از سرم استفاده کنیم.

۲- کرم ها

کرم یک ترکیب جامد یا نیمه جامد است که از آب، مواد روغنی، ماده امولسیون کننده و با توجه به تاثیرات آن مواد موثر دیگر تشکیل شده است.

وظیفه اصلی کرم ها آبرسانی و محافظت از پوست است. کرم ها مانع از دست رفتن رطوبت پوست شده و با ایجاد یک لایه نازک روی پوست مانع تبخیر آب و سبب محافظت از پوست در برابر عوامل محیطی مثل سرما، گرما، آلودگی، باد و … می شوند.

پوست مرطوب شاداب تر و شفاف تر به نظر می رسد و چین و چروک های آن هم کمتر دیده می شود. بر خلاف آنچه انتظار می‌رود، حتی پوست چرب هم به یک لایه‌ی نازک مرطوب کننده احتیاج دارد.

میزان چربی کرم با توجه به نوع پوست، مثلا خشک، معمولی، چرب و حساس متفاوت است. بعنوان مثال پوست خشک نسبت به انواع دیگر به رطوبت بیشتری احتیاج دارد. و یا پوست‌ حساس بهتر است از مرطوب کننده‌هایی با مواد تشکیل دهنده‌ی طبیعی استفاده کند، مخصوصاً آنهایی که فاقد مواد نگهدارنده هستند.

بنابراین هنگام تهیه کرم دقت کنید که روی آن ذکر شده مناسب چه نوع پوستی است.

مرطوب کننده چیست؟

مرطوب کننده ها کرم هایی هستند که به طور خاص برای انتقال ویتامین ها و روغن های ضروری به پوست صورت یا بدن فرد طراحی و تولید شده اند. این محصولات به طور دقیق ویتامین و روغن را به پوست منتقل می کنند. مرطوب کننده ها معمولا به صورت نسخه ای برای درمان خشکی شدید پوست مورد استفاده قرار می گیرد و محصولات و برندهای عمومی برای ایجاد رطوبت در پوست و مراقبت از پوست در برابر خشکی مورد استفاده قرار می گیرند.

۳ – لوسیون ها :

لوسیون یک فرم از کرم هاست که بر روی پوست مورد استفاده قرار میگیرد تا برخی از عوامل و مشکلات پوستی را از بین برده و یا اینکه تاثیرات خوبی را بر روی پوست ایجاد نماید. لوسیون ها معمولا برای جلوگیری از آکنه و جوش، محافظت از پوست در برابر آفتاب و یا برای دریافت انواع ویتامین ها مانند ویتامین E در برخی از داروهای موضعی مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از لوسیون های موجود در بازار از نظر کاربرد و ویژگی دقیقا در مقابل مرطوب کننده ها قرار دارند.

معمولا لوسیون ها یک بافت نرم و هیدارته برای پوست ایجاد می کنند، عطر کمتری دارند و برای درمان موقت بسیاری از مشکلات پوستی ساده مورد استفاده قرار می گیرند.

آشکارترین تفاوت بین لوسیون و مرطوب کننده این است که لوسیون حاوی روغن هاییست که به عنوان روان کننده مورد استفاده قرار گرفته تا از ایجاد اصطکاک روی پوست جلوگیری کنند در حالیکه مرطوب کننده برای احیا رطوبت در زیر پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

مرطوب کننده ها به شکل قابل توجهی سبک تر از لوسیون ها هستند و به سادگی جذب پوست می شوند اما لوسیون ها مانع از ایجاد رطوبت در پوست می شوند. در انتخاب لوسیون یا مرطوب کننده باید در نظر بگیرید که چه تاثیراتی را برای پوست شما دارند و متناسب با نیاز خود یکی از محصولات را انتخاب نمایید.

پس از شیو کردن و اپیلاسیون نیز می توانید از لوسیون استفاده کنید تا پوست لطیف تری داشته باشید.

وظیفه اصلی لوسیون چیست و عملکرد آن چگونه است؟

آبرسانی به پوست قسمتهای مختلف بدن را انجام می دهد و به دلیل استفاده از چربی کمتر در ترکیبات آن تعریق نخواهید داشت؛ لوسیون به دلیل رقیق بودن قابل استفاده روی سطوح بزرگی از پوست بدن است.

۴ – بالم ها :

بالم معمولا فاقد آب است ؛ عنصر اصلی تشکیل دهنده آن روغن یا موم (beesWax) میباشد و برای قسمتهای بسیار خشک بدن مانند دست ها، پاشنه پا ، آرنج و زانوها مصرف می شود. بالم ها اصلا برای استفاده روی پوست صورت طراحی نشده اند زیرا غلظت آنها بسیار بیشتر از لوسیون و کرم است و روی پوست های خشک و حساس ایجاد حساسیت کرده و سبب تشکیل جوش روی صورت میشود. بالم ، عمل آبرسانی به پوست را انجام نمی دهد بلکه خاصیت درمانی و بازسازی کنندگی دارد.

وظیفه اصلی بالم چیست و عملکرد آن چگونه است؟

مانند یک سد محافظ در لایه بیرونی قسمتهای زمخت پوست ، رطوبت آن قسمت را حفظ کرده و در برابر آلودگی های محیطی و سرمای هوا محافظت میکند .

تفاوت بین کرم و بالم در این است که کرم یا همان مرطوب کننده دارای غلظت متوسط و قوام کمتری نسبت به بالم است. عناصر اصلی تشکیل دهنده آن ترکیبی از روغن و آب است که البته روغن سهم بیشتری نسبت به آب دارد. اکثر مرطوب کننده ها و کرم ها برای پوست صورت طراحی شده اند و بعضا ترکیبات ضد پیری و عناصر درمانی به آن اضافه شده تا اثر بهتری روی پوست ایجاد کنند. در حال حاضر مرطوب کننده های مختلفی در بازار وجود دارد، آن دسته از محصولاتی که غلظت کمتری دارند (نسبت آب آنها بیشتر است) برای استفاده روزانه و مرطوب کننده هایی که غلظت بیشتری دارند (نسبت روغن آنها بیشتر است) برای شب کاربرد دارند.