جوان سازی و کاهش چربی پوست با کربوکسی‌تراپی

کربوکسی تراپی یک نوع مزوتراپی است که در آن بجای تزریق مایعات مزوتراپی از گاز دی اکسید کربن استفاده می شود. این دمیده شدن می تواند شبیه مزوتراپی در لایه مزودرم و یا اینکه عمیق تر و در لایه زیر پوستی انجام شود. درمان سریع، راحت، موثر و سرپایی می باشد. گاز CO2 با مکانیسم افزایش جریان خون موضعی موجب بهبود قابلیت ارتجاعی پوست، کاهش سلولیت ، کاهش چربی موضعی و تحریک تولید کلاژن می شود.

کربوکسی تراپی برای درمان پیری پوست ، کاهش سلولیت با هر شدتی ، کاهش چین و چروک و پارگی پوست ( استرچ مارک ) مورد تایید FDA قرار گرفته است . کربوکسی تراپی از دو طریق تاثیر گذار می باشد: اول اینکه با فشار گاز دی اکسید کربن سلول های چربی شکسته شده و در مرحله بعد عروق ناحیه متسع شده و موجب جذب اکسیژن بیشتر در پاسخ به غلظت بالای دی اکسید کربن می شود و در نهایت توانایی لیپولیز افزایش یافته و دوم افزایش تولید کلاژن منجر به سفت شدن پوست می شود.تزریق گاز CO2 بیش از 70 سال در اروپا برای بیماری های ایسکمیک عروق مورد استفاده قرار گرفته است و در سال 2000 در ایتالیا برای زیبایی به دنیا معرفی شد.

جوان سازی و کاهش چربی پوست با کربوکسی‌تراپی

جوان سازی و کاهش چربی پوست با کربوکسی‌تراپی

این روش نوین بیشتر برای افرادی استفاده می‌شود که امکان انجام لیپوساکشن و بیهوشی برای آنها وجود ندارد. کربوکسی تراپی موجب رفع پیری پوست ، چین و چروک‌های صورت و کاهش چربی پوست می‌شود بنابراین افرادی که از پیرپوستی، ظاهر نازیبای پوست و … رنج می‌برند می‌توانند برای کربوکسی‌تراپی به یک متخصص متبحر مراجعه کنند.

از این روش امروزه در بسیاری از کشورهای آمریکایی و اروپایی برای جوانسازی پوست استفاده می‌شود و خوشبختانه تاکنون عارضه‌ای در خصوص استفاده از این روش گزارش نشده است.

تعداد جلسات کربوکسی تراپی

در کربوکسی تراپی نیز مانند سایر روش‌های زیبایی تعداد جلسات بر اساس نیاز بیمار، منطقه مورد نیاز و تقاضای بیمار تعداد متفاوت است اما به طور متوسط برای هر فرد 8 تا 10 جلسه انجام کربوکسی تراپی نیاز است. البته باید توجه داشت جلسات نباید پی‌در‌پی انجام شود و باید حداقل فاصله بین جلسات یک هفته باشد.

شایع ترین موارد استفاده کربوکسی تراپی عبارتند از :

کاهش سلولیت
کاهش موضعی چربی با یا بدون لیپوساکشن
مکمل درمان لیپو ساکشن برای صاف کردن ناهمواری های پوست
آلوپسی
بیماری های عروقی مرتبط با دیابت
زخم های پوستی
برخی از مشکلات نعوظ به علت اختلالات عروقی
پارگی پوست( استرچ مارک)
جای جوش و افتادگی پوست (بازوها، قفسه سینه، …)
درمان چین و چروک

جوان سازی و کاهش چربی پوست با کربوکسی‌تراپی

جوان سازی و کاهش چربی پوست با کربوکسی‌تراپی

تعداد جلسات مورد نیاز کربوکسی تراپی :

تعداد جلسات متفاوت و با نوع درمان متفاوت است . برای کاهش چربی موضعی به طور معمول 8 تا 10 جلسه نیاز است. فاصله بین جلسات هر یک یا دو هفته می باشد. به منظور تثبیت نتایج درمانی برای چند سال ، سالی یک نوبت درمان تکرار می شود. برای درمان سلولیت 6 تا 10 جلسه به فاصله یک تا دو هفته درمان انجام می شود. همراهی با ماساژ و کاپینگ گرم به درمان این ضایعات کمک بیشتری می نماید. برای درمان استرچ مارک و چین و چروک پوست 4 تا 6 جلسه مورد احتیاج است که به فاصله یک هفته انجام می شود.

عوارض کربوکسی تراپی :

عوارض جانبی کربوکسی تراپی کم است و خود محدود شونده می باشند و شامل درد خفیف در محل تزریق، احساس صدای خش خش در پوست و گاها کبودی در محل تزریق است و ظرف چند ساعت تا چند روز بطور کامل برطرف می شوند.

اقدامات احتیاطی لازم را بعد از هر جلسه کربوکسی تراپی :

اجتناب از استحمام با آب سرد و شنا به مدت 4 ساعت بعد از درمان توصیه می شود.

کاربردهای بالینی دیگر کربوکسی تراپی :

کربوکسی تراپی برای درمان کبودی های زیر چشم و استرچ مارک، کاهش سلولیت، و کاهش توده چربی موضعی بر روی صورت و بدن قابل استفاده می باشد.

چه مناطقی از بدن را می توان با کربوکسی تراپی درمان نمود ؟

این روش می تواند برای درمان پلک، صورت، گردن، دستها، معده، باسن، و پاها استفاده شود.

فواید دیگر کربوکسی تراپی :

علاوه بر افزایش اکسیژن جریان خون در منطقه تزریق، کربوکسی تراپی تشکیل کلاژن در پوست را افزایش داده و ظاهر جوان تر و شاداب تری به آن می دهد.

عوارض جانبی کربوکسی تراپی :

تنها عارضه جانبی این روش کبودی در محل تزریق است که موقتی است و بطور کامل برطرف می شود.