تاثیر کلاژن بر سلامت پوست و مو

وقتی اسم کلاژن به میان می آید اکثر افراد به یاد پوست می افتند. کلاژن پروتئینی است که در تمام بدن وجود دارد و در واقع ترکیب اصلی سازنده ی غضروف؛ عضلات، استخوان ها، پوست و تاندون ها محسوب می شود.

در واقع می توان گفت که کلاژن چسب طبیعی است که چفت و بست بدن را حفظ می کند. خاصیت ارتجاعی پوست ناشی از این ترکیب است و به کمک همین پروتئین است که سلول های پوست جایگزین شده و جوانی اش حفظ می شود. این ترکیب همچنین در مواد ژلاتینی بدن مانند زجاجیه چشم (همان مایع ژله ای مانند و بدون عروق و شفاف کره چشم) نیز وجود دارد. کلاژن ۵ نوع دارد و حدود ۸۰ درصد وزن بافت های رابط را در بر می گیرد. بنابراین چیزی بیش از یک ماده ی ساده در ترکیب کرم های زیبایی است.

تاثیر کلاژن بر سلامت پوست و مو

تاثیر کلاژن بر سلامت پوست و مو

بدن ما به طور طبیعی کلاژن تولید می کند اما با گذر عمر تولید این ترکیب کاهش پیدا می کند. علاوه بر این عوامل دیگری مانند مصرف زیاد قند، مصرف دخانیات و قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث تشدید کاهش آن می شود.

اگر خودمان اقدام به حفظ کلاژن و جایگزینی آن نکنیم علاوه بر پوستمان، ناخن ها، دندان ها، غضروف ها و حتی روده ها نیز ضعیف و آسیب پذیر می شوند. در این مطلب نقش کلاژن در سلامت بدن را بیشتر بررسی می کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

انواع کلاژن

سه نوع کلاژن وجود دارد:

– کلاژن نوع I : که ۹۰ درصد پوست، مو، ناخن، اندام ها، استخوان، رباط ها را شامل می شود که برای بهبود پوست و زیبایی لازم است.
کلاژن نوع II : که در غضروف ها وجود دارد.
– کلاژن نوع III : در بافت فیبروس fibrous استخوانی، غضروف، عاج دندان، تاندون و سایر بافت های همبند دیده می شود.

منابع کلاژن

شما می توانید کلاژن را در شکل های مختلف دریافت کنید:

– قرص های کلاژن که حاوی ۱ گرم کلاژن در هر قرص هستند و می تواند به تولید بیشتر کلاژن در بدن کمک کند.

مصرف مکمل کلاژن به تنهایی برای شما کفایت نمی کند. ویتامین C و کلاژن باید با هم مصرف شوند، چون اگر میزان ویتامین C در بدنتان خیلی کم باشد کلاژن کافی در بدن تولید نمی شود. کلم، میوه های قرمز و هویچ همه به طور طبیعی باعث افزایش تولید کلاژن در بدن می شوند. علاوه بر کاهش تولید کلاژن در بدن با افزایش سن، فاکتورهای زندگی مدرن مانند استرس، تغذیه ضعیف و عدم تعادل سلامت روده می تواند توانایی بدن را برای ساختن کلاژن کاهش دهند.

– پودرها و مایعات حاوی کلاژن که برای افرادی که نمی خواهند قرص مصرف کنند یا با بلعیدنشان مشکل دارند، عالی است.

– اگر گیاه خوار هستید یا گوشت نمی خورید مکمل های کلاژن مخصوص به شما در بازار با ترکیبی از آمینو اسیدها و عصاره سبوس گندم به جای محصولات جانبی که از حیوانات گرفته می شود، وجود دارد.

– همچنین می توانید کلاژن را از منابع غذایی مانند ماهی، گاو و مرغ بدست آورید.

تاثیر کلاژن بر سلامت پوست و مو

تاثیر کلاژن بر سلامت پوست و مو

تاثیر کلاژن بر روی پوست

پوست، بزرگ‌ترین اندام بدن است و کلاژن یکی از مواد اصلی آن محسوب می‌شود. زمانی که سن ما بالا می‌رود، کلاژن در هر سال، ۱٪ کاهش می‌یابد. . به صورت فیزیکی متوجه این موارد خواهیم شد که پوستمان شل، الاستیسیته کم تر و چین و چروکمان بیشتر میشود. افزایش سطح کلاژن می تواند به پوست شما کمک کند تا محکم تر به نظر برسد، یکنواختی را افزایش دهد و به سلول های پوست شما کمک کند که به طور عادی دوباره تعمیر و ترمیم کنند.

مطالعه‌ای که بر ۶۹ زن انجام شد دریافت که مصرف روزانه کلاژن به مدت ۸ هفته، انعطاف‌پذیری پوست که نشانه بالا بودن کلاژن است را افزایش داد.

مطالعه دیگری که بر ۸۵ زن انجام شد دریافت که استفاده از کلاژن هیدرولیسات در ۸ هفته، رطوبت و انعطاف‌پذیری پوست را افزایش و چین و چروک و زبری آن را کاهش داد.

استفاده موضعی از کلاژن نیز می‌تواند برای رشد مو مفید باشد زیرا به لایه بیرونی (کوتیکول) فولیکول‌های مو چسبیده و به آن‌ها نفوذ می‌کند و ضخامت آن‌ها را افزایش می‌دهد.

رفع سلولیت، ترک‌های پوستی و جای آکنه

کلاژن، با تقویت لایه بیرونی پوست، نقش مهمی را در پنهان کردن سلولیت و رفع ترک‌های پوستی و جای آکنه ایفا می‌کند. زمانی که پوست شما کشیده، نازک و شل شود، سلولیت بیشتر مشخص می‌شود. مصرف کلاژن باعث افزایش کلاژن پوست شده و به انعطاف‌پذیری و سفتی پوست کمک می‌کند. کلاژن برای ایجاد پوستی قوی‌تر و سفت‌تر مفید است و ترک‌های پوستی، جای آکنه و چربی زیر پوست را از بین می‌برد.

رفع چین و چروک و آبرسانی پوست

کلاژن برای لایه بیرونی پوست (درم) ضروری است. مصرف کلاژن، انعطاف‌پذیری پوست را افزایش می‌دهد، پوست را آبرسانی کرده و عمق چین و چروک صورت را کاهش می‌دهد. در مطالعه‌ای که روی زنان ۴۰ تا ۵۰ ساله انجام شد، مصرف کلاژن به مدت ۸ هفته، افزایش ۲۸ درصدی سطح رطوبت پوست را نشان داد و ۹۱٪ از افراد، کمتر شدن خشکی پوست پس از مصرف کلاژن را گزارش دادند. همچنین، علم نشان می‌دهد که مصرف خوراکی کلاژن برای بهبود وضعیت پوست، تاثیر بیشتری نسبت به کرم‌ها و لوسیون‌های موضعی دارد. مولکول‌های کلاژن در محصولات موضعی، خیلی بزرگ هستند و به راحتی از طریق پوست وارد جریان خون نمی‌شوند. مطالعات نشان داده‌اند که در مصرف خوراکی، پپتیدهای کلاژن به سرعت جذب خون شده و به سلول‌های پوستی وارد می‌شوند تا ظاهر پوست را بهبود بخشند.

تاثیر کلاژن بر داشتن مو، ناخن و دندان قوی

کلاژن برای مو، ناخن و دندان نیز مفید است. رشد فولیکول‌های مو به ماتریکس کلاژن در لایه درم پوست بستگی دارد. بدون کلاژن کافی، تعداد موها و ضخامت فولیکول‌های آن کاهش می‌یابد. از دست دادن کلاژن با افزایش سن می‌تواند باعث ریزش مو شود. کلاژن برای رشد ناخن ضروری است. ناخن‌های کوتاه و شکننده می‌توانند نشانه کمبود کلاژن باشند! کلاژن بخش ساختاری مهمی از دندان و اتصال دندان و لثه‌ها است. از دست دادن کلاژن با بالا رفتن سن باعث افزایش حساسیت دندان و کاهش قدرت آن‌ها می‌شود.

تاثیر کلاژن بر سلامت مو

وقتی سنتان بالاتر می‌رود، میزان طبیعی کلاژن موجود در بدن شما کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل خوردن کلاژن مفید است. طبق تحقیقات کلاژن برای حمایت از آن‌ها و افزایش پروتئین‌هایی که برای موی بدن مناسبند و باعث جلوگیری از ریزش مو می‌شوند مفید هستند. همچنین این ماده در قسمتی که رنگدانه تولید می‌شود مانع از سفید و خاکستری شدن مو می‌شود. از طرفی کلاژن برای موهای خشک و شکننده مفید است و باعث می‎شود سطح آن مرطوب بماند.