اصول مراقبت از پوست حساس نوزادان وکودکان

نوزادان با پوست بسیار نرم، ظریف و شکننده به دنیا می آیند. پدر و مادران جدید اغلب در مورد پوست نوزادان خود بسیار نگران هستند که اصلا جای تعجب ندارد، زیرا اگر از پوست او به صورت مناسبی مراقبت نشود، ممکن است بثورات و حساسیت هایی برای مدت طولانی به وجود آید.
پدر و مادر باید در مورد نیازهای پوست نوزاد خود بسیار دقت نمایند و از محصولات طبیعی برای سلامتی پوست آنها استفاده کنند، که عاری از هر گونه مواد افزودنی شیمیایی باشد، زیرا مواد افزودنی شیمیایی موجود در محصولات بهداشتی کودکان ممکن است به دلایل زیر به پوست نوزاد شما آسیب برساند :

پوست یک نوزاد بسیار نازک، ظریف و آسیب پذیر است.
پوست نوزاد برای رشد کامل و سازش با محیط جدید اطراف خود نیاز به زمان دارد.
پوست نوزادان در بسیاری از موارد با مشکلاتی مانند بثورات و حساسیت های پوشک، صابون ها و شامپوهای شیمیایی مواجه می شوند، زیرا نوزادان در چند ماه اول زندگی خودشان مستعد ابتلا به آلرژی های پوستی هستند.

اصول مراقبتی از پوست حساس نوزادان وکودکان

اصول مراقبتی از پوست حساس نوزادان وکودکان

روش حمام کردن صحیح نوزادان :

پدر و مادرهایی که ترجیح می دهند هر روز نوزاد خود را به حمام ببرند، بهتر است از شامپوها و صابون هایی استفاده کنند که واکنش آلرژیکی را در نوزاد آن ها ایجاد نخواهد کرد. پوست نوزاد خود را همیشه با آب ولرم و یک صابون ملایم بشویید. اتاقی که بعد از در آوردن نوزاد خود از حمام برای خشک کردن او استفاده می-کنید، باید گرم بوده و تهویه مطبوعی داشته باشد. در نهایت، برای جلوگیری از ورود سرما به اتاقش، باید در و پنجره ی آن بسته باشد.

زمانی که هر محصول جدید شوینده را بر روی پوست نوزاد خود امتحان می کنید، هرگز از صابون های ضدباکتری استفاده نکنید، زیرا ممکن است پوست حساس نوزاد شما را بیش از حد خشک کرده و برای سلامتی او خطر ناک باشد. بهترین کار این است که برای پاک کردن پوست نوزاد از پنبه ی طبیعی و حوله صاف و نرم استفاده کرده و برای اطمینان از خشک شدن رطوبت بدن نوزاد خود به آرامی حوله را روی پوست او بکشید، و با دوری از حرکات غیرمنتظره و فشار دادن محکم پوست او، از بدن نوزاد خود در مقابل هرگونه آسیبی مراقبت نمایید.

 پودر زدن به نوزاد :

شما به عنوان یک پدر و مادر برای مراقبت بیشتر از پوست نوزادتان باید پودر تالک مخصوص نوزادان را انتخاب کنید. انتخاب محصولاتی که به طور خاص برای نوزادان طراحی شده و استفاده از پودرهایی که در تولید آن ها از عطرها و دیگر مواد شیمیایی خودداری نموده اند، بهترین انتخاب خواهد بود، چون ممکن است عطرها و دیگر مواد شیمیایی، پوست حساس کودک شما را تحریک نمایند.
بهتر است پودرهایی که شامل غلات و عصاره گیاهی هستند، به خصوص برای نواحی که در داخل پوشک قرار می گیرد انتخاب کنید. با این حال، تا حد امکان سعی کنید از پودر زدن زیاد نواحی زیر پوشک امتناع کنید، زیرا در آینده ممکن است باعث به وجود آمدن عوارض یا عفونت هایی در بدن فرزند شما گردد.

انتخاب پوشک و دستمال مناسب نوزاد :

پوشک ها و دستمال هایی که برای نوزادان استفاده می شود، در واقع برای تمیز نگه داشتن پاهای نوزاد بسیار مفید است. با این حال، پوشک و دستمال استفاده شده نیز می تواند پوست نوزادان شما را تحریک کرده و باعث خارش یا عفونت در پوست او شود. در این گونه موارد بهترین کار این است که در اسرع وقت نسبت به تغییر پوشکی که نوزاد به آن حساسیت پیدا کرده، اقدام نمایید.
اگر شما دریابید که پوست نوزادتان در نواحی اطراف پوشک تحریک شده است، انواع دیگری از برندها را که در نوزاد شما بثورات و اگزما ایجاد نمی کند، را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید عوض نکردن زود به زود پوشک نوزاد خود و استفاده ی بیش از حد و طولانی مدت از آن می تواند باعث عفونت در کودک شود.
در حالی که اکثر نوزادان در معرض ابتلا به خارش هستند، شما در وهله اول نیاز به اقدامات پیشگیرانه خاص و از بین بردن آن ها دارید.

مشکلاتی که پوشک در نوزاد ایجاد می کند :

بثورات و حساسیت های ایجاد شده به دلیل پوشک، اغلب به دلیل التهاب پوست بر اثر استفاده از پوشک مرطوب برای مدت زمان طولانی، یا پوشک خیلی تنگ و یا به دلیل استفاده از یک صابون خاص در کودکان رخ می دهد، که به کار بردن دستمال مرطوب و یا پوشک مناسب می تواند این مشکل را از بین ببرد.
عوض کردن پوشک مرطوب در اسرع وقت و استفاده کردن از دستمال مرطوب برای تمیز کردن این منطقه و پاشیدن نم نم برخی از پودرها برای خشک و تمیز نگه داشتن این منطقه برای محافظت از پوست نوزاد خود بسیار مهم است.
خارش پوست نوزادان یک مشکل جدی نیست، اما تعداد کمی از آنها ممکن است علامتی از عفونت ها را به دنبال داشته باشند و نیاز به مراقبت های ویژه خواهند داشت. اگر شما دریافتید که خارش بیش از حد پوست نوزاد شما جدی است، بهتر است از پزشک متخصص اطفال برای درمان او کمک بخواهید.

تغییر رنگ پوست نوزادان :

به طور کلی، در برخی موارد، در نواحی از پوست نوزاد یک تغییر رنگ جزئی به وجود می آید، در صورتی که این مشکل در خانواده ارثی نیست. پدر و مادرها نباید در این مورد نگران باشند، چرا که این تغییر رنگ جزئی هیچ آسیبی به نوزاد نمی زند و نیاز به هیچ درمانی هم ندارند.
اگزما یا قرمز شدن پوست، بثورات خارش داری که ممکن است در پاسخ دادن بدن نوزاد به برخی محرک ها رخ دهد که معمولا در صورت، آرنج ها، بازوها، پشت زانوها و قفسه سینه ی نوزادان رخ می دهد. اگر خانواده ی کودک مبتلا به آلرژی، سابقه ی آسم و یا درماتیت آتوپیک باشند، نوزاد ممکن است بیشتر در خطر ابتلا به اگزما و تحت تاثیر آن قرارگیرد. استفاده از صابون های ملایم و به کار بردن نرم کننده ها و مرطوب کننده های مناسب سبب کاهش این علائم می شود.
بدن برخی از کودکان نیز مستعد ابتلا به آکنه، که مانند همان آکنه نوجوانی می باشد، هستند. اگر این مشکل ادامه داشت، باید با متخصص اطفال مشورت نمایید.

 خشکی پوست در نوزادان :

اگر بچه شما دارای پوست خشکی است، استفاده از یک مرطوب کننده ی طبیعی برای حفظ حالت هیدراته ی پوست و نرم و انعطاف پذیر بودن آن ضروری می باشد. در این مورد استفاده از روغن نارگیل خالص بسیار موثر است. از حمام کردن زود به زود نوزادان که اغلب اوقات، ممکن است باعث خارج شدن و از بین رفتن مواد مغذی حیاتی برای پوست او شده، آن را خشک کرده، و کودک را کسل و خسته کند، اجتناب کنید.
در طول ماه اول نوزاد را، به آرامی با یک لیف نرم و آب ساده دو یا سه بار در هفته بشویید. با این کار هم نوزاد را تمیز نگه داشته اید، و هم جلوی از دست دادن مواد مغذی پوست و رطوبت طبیعی آن را گرفته و به سلامت او کمک خواهید کرد. برای مراقبت از پوست نوزاد خود، استفاده از محصولات بهتر که ویژه ی نوزادان ساخته شده است، لازم و ضروری می باشد. مراقب باشید اگر کودکتان به هر گونه محصولات بهداشتی مانند ژل شستشوی بدن، شامپوها و لوسیون ها حساسیت داد، به کار بردن آن ها را قطع نمایید.

با عرق سوز شدن یا ادرارسوختگی کودکان چه باید کرد ؟

از آنجا که غدد عرقی پوست در کودکان هنوز تکامل پیدا نکرده، تعریق سبب آزردگی بیشتر پوست میشود. ناحیه چینها به ویژه گردن از جمله نواحی هستند که عرق سوز میشوند. تنها کاری که برای پیشگیری از عرق سوز شدن لازم است انجام دهید شست وشو با آب خالی و هوا خوردن این نواحی است. استفاده از پودر بچه اصلا توصیه نمیشود چون منافذ سطح پوست را پوشانده و سبب بروز آسیب بیشتر میشود. برای درمان و پیشگیری از ا درار سوزی هم بهترین کار، عوض کردن سریع کودکان است یا اینکه مادران میتوانند در طول روز،اجازه بدهند ساعتی پاهای کودک هوا بخورد.

محیط مرطوب و خیس به ویژه مواد داخل ادرار، سبب آسیب دیدگی سطحی پوست و از بین رفتن سطح پوست میشوند. طولانی باقی ماندن پوشک مرطوب هم زمینه را برای رشد قارچها فراهم میکند. گاهی اوقات، درمانهای اشتباه سبب تشدید و زمینه سازی برای قارچها خواهد شد. پس بهترین کار، خشک نگه داشتن ناحیه است. اگر قرمزی سطحی روی پوست دیده شد، میتوان از روغن ماهی یا کرم هیدروکورتیزون روزی 2 بار به مدت 3 تا 4 روز استفاده کرد.

اگر احیانا از حد سوختگی فراتر رفت و دانه های چرکی رو یا اطراف ضایعه پدیدار شد، یعنی قارچ در ناحیه رشد کرده است؛ پس میتوان از کرم موضعی کلیسترومازول استفاده کرد.استفاده از کر مهای کورتن دار قوی به مدت طولانی میتواند سبب رشد قارچ روی ضایعات شود.

 نکات عمومی مراقبت از پوست نوزاد :

• پوست نوزاد تازه متولد شده بسیار ظریف بوده و به همین ترتیب سیستم ایمنی بدن او نیز بسیار ضعیف می باشد. نوزادان تا زمانی که 6 ماهه نشده اند، نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند. پوست حساس نوزادان را می توان با لباس آستین بلند، شلوار و کلاه محافظت نمود.
• مطمئن شوید که لباس های جدیدی که برای نوزاد خود استفاده می کنید، تمیز باشند. بهتر است پیش از پوشاندن لباس های جدید به نوزاد خود، برای شستن و نرم کردن آن ها اقدام نمایید.
• اگرگرمای هوا زیاد به نظر می رسد و با توجه به عرق کردن نوزاد در مناطقی از بدنش، مانند زیر بغل-ها، چین ها ولایه های پوست، مناطق اطراف گردن، باید لباس های گشاد به او بپوشانید و محیط را خنک کنید، تا بثورات و حساسیت ها و همچنین سوختگی ها در اثر گرمای هوا از بین برود.
• مواد شوینده شیمیایی، پودرهای تالک غیراستاندارد و محصولات غیر بهداشتی درتعدادی از بچه ها می تواند باعث سوزش پوست، بثورات جلدی و خشکی پوست شود، اگر استفاده از محصولات ارگانیک در اغلب موارد امکان پذیر است، برای محافظت از پوست کودک خود از عفونت های مضر و یا واکنش-های آلرژیک حتما از آن ها استفاده کنید.
امیدواریم توانسته باشیم در مراقبت و درک بهتر از پوست حساس نوزادتان که نیاز به بهترین مراقبت ها دارد، به شما کمکی کرده باشیم.

بارزترین مشکلات پوستی در نوزادان

• جوش سر سفید

آکنه در کودکان به معنای واقعی آکنه نیست .جوش هایی که بر روی گونه و بینی نوزادان وجود دارد معمولا به خودی خود در طی چند هفته بهبود می یابد .بنابرین جوش های بر روی صورت کودکان به درمان پزشکی خاصی نیاز ندارد و نباید از لوسیون برای درمان آن استفاده کرد در صورتی که در طی چند هفته از بین نرفت به پزشک مراجعه کنید .

• اگزما در نوزادان

اگزما نوعی مشکل پوستی است .جوش های قرمز در واکنش به یک محرک رخ می دهد .این مشکل در کودکانی که سابقه خانوادگی آسم و اگزما دارند شایع می باشد . وقتی اگزما بر روی پوست ظاهر شود به مرور پوست ضخیم وخشک و پوسته پوسته می شود . اگزما ممکن است در آرنج، قفسه سینه، بازوها، و یا پشت زانو ظاهر شود . از مواد شوینده و صابون های ملایم و موادی از این قبیل که دارای سطح متوسط از مرطوب کننده ها است می توان استفاده کرد . درمان های بیشتر برای اگزما باید با مشورت پزشک صورت بگیرد .

• پوست خشک

در نوزادان هیچ گاه نباید از پوسته پوسته شدن و خشک شدن پوست نوزادان نگران شد .این مشکل زمانی که کودک شما کمی با تاخیر به دنیا آمده باشد بیشتر دیده مشاهده می شود .پوست جدید به طور حتم سالم و مرطوب می باشد . اگر خشکی پوست شما برای مدت زیادی بافی ماند با پزشک مشورت کنید .

نکاتی برای مراقبت از پوست کودک مراقبت از پوست نوزاد و جلوگیری از ایجاد جوش های پوستی باعث می شود که نوزاد شاد و خندان باشد . توجه به نوع مواد شوینده که با آن لباس ، ملحفه، پتوو حوله نوزاد شسته می شود حائز اهمیت است . احتمالا زمانی که پوست کودک شما دچار خارش و تحریک شده می شود ، رشد نوزاد متوقف می شود .

• زردی پوست

رنگ زرد پوست ، می تواند نشانه زردی باشد معمولا دو تا سه روز پس از تولد بر روی پوست و سفیدی چشم زردی ظاهر می شود ، زردی در نوزادانی که نارس هستند بسیار شایع است . زردی ناشی از افزایش بیلی روبین است . این بیماری معمولا یک تا دو هفته بعداز تولد از بین می رود . درمان زردی با تغذیه امکان پذیر است و یا در برخی موارد شدید نوردرمانی می تواند کمک کند . اگرچهره کودک شما زرد رنگ به نظر می رسد با پزشک مشورت کنید .

• ماه گرفتگی بر روی بدن نوزاد

بسیاری از کودکان بر روی بدن خود نشانه ای از ماه گرفتی وجود دارد . بیشتر از یک در 10 نفر به صورت مادرزادی ماه گرفتگی بر روی بدنشان دارند . این پدیده ارثی نیست .از زمان تولد نوزاد این نشانه ها بر روی پوست وجود دارد و یا ممکن است در طی یک ماه بعد از تولد ظاهر می شود . معمولا علامت های ماه گرفتگی مشکل نگران کننده ای نمی باشد و نیاز به درمان خاصی نمی باشد .