استفاده صحیح از ضد آفتاب

استفاده از ضد آفتاب، باید درست مثل استفاده از ریمل مورد علاقه‌تان تبدیل به یک عادت نرمال در روتین زیبایی شما شود. حالا زمان این است که مطمئن شوید نه تنها از نوع درست ضد آفتاب استفاده می‌کنید، بلکه آنرا به طرز صحیحی نیز به کار می‌برید. یادتان باشد، آفتاب پشتتان نمی‌ایستد، بلکه پوستتان را میسوزاند.

محصول ضد آفتاب چیست؟

طیف وسیعی از محصولات بهداشتی – آرایشی ( ژل ، کرم و اسپری) که در پوست استعمال می شود و آنرا در مقابل اشعه های مضر خورشید محافظت می نماید. در ایران اغلب کرم ضد آفتاب استفاده می شود.

استفاده صحیح از ضد آفتاب

استفاده صحیح از ضد آفتاب

SPF چیست؟

SPF مخفف فاکتور محافظت خورشید، قدرت محافظت کرم ضد آفتاب در مقابل اشعه UVB را نشان می دهد. با توجه به اینکه UVB، اشعه ایجاد کننده آفتاب سوختگی است، هر چه SPF محصولی بالاتر باشد، درجه محافظت از آفتاب سوختگی اش افزایش میابد.

SPF بالای ۱۵ در تماس های روزانه با نور خورشید مناسب ارزیابی می شود.

کرم ضد آفتاب با SPF بالای ۱۵ ، ۹۳٪ از اشعه UVB را فیلتر می کند. در حالیکه SPF ۳۰ ، نود و هفت در صد و SPF 50 ، نود و هشت در صد خاصیت محافظتی دارد.

ملاحظه می کنید که تفاوت چندانی بین SPF تا ۱۵ تا ۵۰ از نظر محافظتی وجود ندارد.

محصولات با SPF بالا بیشتر برای کسانی که دارای پوست حساس به نور هستند مناسب است، مانند بیماران لوپوس، مصرف برخی داروها، ورزشکاران فضای باز .

محصولاتی که مقاوم به آبند دارای برچسب ” Water resistant” یا ” Water proof ” هستند و می توان هنگام شنا در استخرهای روباز یا دریا استفاده کرد. مدت ماندگاری خاصیت ضد آب بین ۴۰ تا ۸۰ دقیقه است.

چه مقدار باید از ضد آفتاب استفاده کرد ؟

می‌دانید که توصیه می‌شود هنگام شستن موها به اندازه یک سکه شامپو مصرف شود. اما درباره‌ی کرم‌های ضد آفتاب، بر عکس است. باید حدود ۳۰ گرم از کرم ضد آفتاب مصرف کنید که حدودا برابر با اندازه یک لیوان شات است!

چه زمانی آن را بزنید ؟

پوست شما نیاز دارد که ضد آفتاب به آن نفوذ کند تا بتواند حفاظت مناسب را دریافت نماید. نمی‌توانید کمی کرم به صورتتان بزنید و بلافاصله بیرون بروید! لوسیون را حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن به پوستتان بمالید.

همه جا آنرا بزنید

باید مطمئن شوید که تمام مناطق در معرض نور آفتاب را پوشش داده اید. حواستان به پشت گردن، شانه‌ها، قفسه سینه، گوش و حتی دست‌هایتان باشد!

تکرار کردنش را فراموش نکنید

حتی اگر یک ضد آفتاب، ضد آب هم باشد، می‌تواند با یک حوله پاک شود و یا با عرق کردن پایین بریزد. اطمینان حاصل کنید که هر چند ساعت آنرا تکرار می‌کنید. اگر در استخر هستید، هر بار که از استخر بیرون آمدید مجددا آنرا تکرار کنید.

لب‌هایتان نیز حمایت نیاز دارند

لب‌ها نیز می‌توانند قربانی اثر آفتاب بشوند و آفتاب سوختگی لب‌ها، جهنم خاص خودش است! پس از آنها هم با یک بالم لب حاوی SPF محافظت کنید.

در هنگام استعمال محصولات ضد آفتاب به نکات زیر توجه کنید:

۱ – کرم ضد آفتاب از ۶ ماهگی تا پیری قابل استفاده است ( در نوزادان زیر ۶ ماه به دلیل نارس بودن پوست و ضریب نفوذ بالا نسبت به محصولات شیمیایی مناسب نیست)
۲ – کرم ضد آفتاب را ۳۰ دقیقه قبل از تماس با نورخورشید استعمال کنید ، تا فرصت برای جذب پوستی فراهم باشد.
۳ – در محیط های شهری و تماس های کوتاه از کرم ضد آفتاب با SPF بالای ۱۵ و در محیط های ساحلی ، برفی و کوهستانی SPF بالای ۳۰ استفاده کنید.
۴ – جهت شنا در دریا یا استخر های رو باز حداقل به یک استکان کرم ضد آفتاب SPF بالای ۳۰ و مقاوم به آب نیاز است. خاصیت ماندگاری هیچ کرم ضد آفتابی ابدی نیست.
۵ – در فضاهای باز هر ۲ ساعت و در محیط های بسته و اداری هر ۴ ساعت کرم را تمدید کنید.
قبل از تمدید پوست را با آب و صابون بشویید.
۶ – استعمال کرم ضد آفتاب منحصر به فصل های آفتابی نیست و باید در روزهای ابری هم رعایت شود.