آیا استفاده از ضدآفتاب در زمستان ضرورت دارد ؟

با شروع فصل تابستان مرتب از همه طرف می شنویم که باید به فکر مراقبت از پوست خود با انواع کرم ها و البته کرم ضد آفتاب باشیم. اما با فرا رسیدن مهر ماه و کاهش دمای هوا تمام این سر و صداها می خوابد و کمتر در مورد مراقبت از پوست در برابر خورشید صحبت می شود. اما با این وجود خیلی خلاصه باید گفت که شما همچنان نیاز به مراقبت از پوست خود دارید.

این باور اشتباهی درباره نور آفتاب است که فکر کنیم چیزی که نمی بینید یا حس نمی کنید، نمی تواند برایمان مشکلی ایجاد کند. اما اینطور نیست اشعه ی قوی خورشید، حتی در روزهای ابری، می توانند پوست را بسوزانند و یا احتمال پخش شدن لکه های پوستی در سطح صورت را افزایش دهد.

اهمیت استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان

اگر چه نور آفتاب در فصل سرما کم‌تر از فصل گرماست، اما اشعه آفتاب در روزهای ابری هم به زمین می‌رسد و پوست شما در معرض خطرات ناشی از این اشعه قرار دارد. در روزهای برفی هم به دلیل انعکاس مجدد اشعه آفتاب پس از برخورد با برف، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب از اهمیت زیادی برخوردار است.

یک نکته ی جالب این است که در طی فصل زمستان لایه ی اوزن نازک تر از همیشه خواهد بود. بنابراین شانس ورود اشعه ی (UV) بیشتر هم خواهد شد. پاول فرانک متخصص زیبایی می گوید:من به تمام مراجعین خود می گویم که کرم ضد آفتاب را در ۳۶۵ روز سال بدون توجه به نوع آب و هوا استفاده کنند. اشعه ی (UV) خورشید به اندازه ی تابستان در پاییز و زمستان نیز خطرناک است حتی با وجود اینکه به نظر می رسد، شدت نور خورشید کمتر شده است.

آیا استفاده از ضدآفتاب در زمستان ضرورت دارد ؟

آیا استفاده از ضدآفتاب در زمستان ضرورت دارد ؟

در واقع زمستان می تواند شرایط را بدتر هم بکند به خصوص در مناطق برفی، چرا که برف می تواند میزان تابش اشعه (UV) را تا ۲ برابر افزایش بدهد. به یاد داشته باشید در این شرایط باید کرم ضد آفتاب را برای تمامی نقاط بدن که در معرض نور خورشید قرار دارند، استفاده کنید. توصیه ی دیگر، استفاده از عینک ضد آفتاب و همچنین استفاده از برچسب های کاهنده ی نور خورشید روی پنجره های خودرو است. دکتر فرانک توصیه می کند در طول فصل های سردتر سال به جای استفاده از کرم ضد آفتاب از مرطوب کننده های حاوی (SPF) استفاده کنید. به این صورت شما به ۲ هدف دست خواهید یافت:آب رسانی و مراقبت از پوست. این کرم ها را ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه استفاده کنید تا فرصت کافی برای جذب را داشته باشد. هر دو ساعت یک بار مخصوصا بعد از اینکه عرق کردید، حتما دوباره کرم ضد آفتاب خود را مورد استفاده قرار بدهید.

پوست های خشک در طول زمستان تمایل به خشکی بیشتر دارند بنابراین کرم های حاوی ضد آفتاب بسیار توصیه می شوند. کرم های ضد آفتاب برپایه ی آب برای پوست های چرب توصیه می شود. افرادی با پوست های حساس می توانند از انواع طبی این کرم ها استفاده کنند. ضد آفتاب های حاوی مقدار کمی کرم برای پوست های معمولی مناسب است.

پوست خشک : همان طور که اشاره شد اگر از پوست خشک درست مراقبت نشود، در طول زمستان تمایل به خشکی بیشتر و البته پوسته شدن و ترک برداشتن دارد. برای مقابله با این موضوع، جدای استفاده از مرطوب کننده، از یک ضد آفتاب حاوی کرم هم استفاده کنید.
پوست های چرب : فصول سرد زمستان برای پوست های چرب خیلی خوب است چرا که پوست آنها در این موقع از سال مثل پوست معمولی رفتار می کند. تنها وظیفه ی شما پیدا کردن لوسیون یا کرم برپایه ی آب و ضد آفتاب جهت محافظت از پوست است. آب موجود در کرم نه تنها به پوست شما آب رسانی می کند بلکه زمانی که بیرون زیر آفتاب می روید عطش پوست شما را نیز رفع می کند. کرم ضد آفتاب حاوی آلوورا یا گل همیشه بهار ثابت کرده که هم محافظ است و هم اینکه برای پوست شما ایمن است.
پوست های مرکب:پوست های مرکب فقط در ناحیه پیشانی و بینی چرب هستند و در ناحیه چانه و گونه خشک هستند. بنابراین باید با هر کدام از این نواحی جداگانه برخورد کرد. پس کرم های برپایه ی آب را روی ناحیه ی پیشانی و بینی استعمال کنید و برای بقیه ی صورت از یک ضد آفتاب حاوی کرم استفاده کنید.
پوست های معمولی : پوست های معمولی در طول زمستان تمایل به خشک شدن دارند به همین دلیل نیاز به مراقبت بیشتری دارند. اما نیازی نیست نگران باشید چرا که با استفاده از رژیم مراقبت از پوست های خشک می توانید از فصل زمستان به سلامت گذر کنید. بنابراین از ضد آفتاب های حاوی کرم استفاده کنید تا پوست خود را از رطوبت مورد نیاز محروم نسازید.
پوست های حساس : از کرم های حاوی مقادیر بالای مواد شیمیایی و عطرها استفاده نکنید. سراغ پزشک بروید و انواع طبی ضد آفتاب هایی که دارای عطر نیستند را خریداری کنید. پوست های حساس هر کدام به یک سری ترکیبات درون مواد مراقبتی پوست عکس العمل نشان می دهند، حتما مراقب این نوع ترکیبات خاص باشید. محصولاتی را انتخاب کنید که برای پوست های حساس طراحی شده اند و جلوی هرگونه آلرژی و واکنشی را می گیرند.

برخلاف تصور عموم باید بگم که در هوای ابری و سرد زمستون اشعه مضر آفتاب یا همون ماوراء بنفش بیشتر می شه، به گونه ای که در این فصل با بارش برف، مقادیر زیادی از اشعه مضر منعکس می شن و آثار مخربشون بسیار بیشتر از زمان تابش نور آفتاب بصورت مستقیم است.

اشعه مضر UVA که بسیار هم سرطان زاست در فصل سرد کم نمی شه و همچنان به قوت خودش باقی است.

زمستون فصل ورزش اسکی و اسنوبورد هستش و آفتابی که از برف ساطع می شه ۸۰ درصد هست و در مقابل آفتابی که از شن و ماسه ساطع می شه ۲۲ درصد هست، همین دلیل کافیست تا عینک و کرم ضد آفتاب در فصل زمستون رو فراموش نکنید .

آیا میتوان کرم پودر را جایگزین ضد آفتاب کرد ؟

درست است که بعضی از کرم پودرها خاصیت ضدآفتاب نیز دارند اما این مقدار کافی نیست زیرا SPF کرم پودرها ناچیز و حدود ۵ تا ۱۵ درصد است؛ درحالی که SPF کرم های ضدآفتاب بالای ۳۰ است. البته ضدآفتاب هایی وجود دارند که حالت کرم پودر نیز دارند که استفاده از این ضدآفتاب های رنگی منعی ندارد. به طور کلی اگر در روز بیش از حد در معرض نور خورشید قرار می گیرید حتما از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید و کرم پودرها را معادل ضدآفتاب قرار ندهید. در مجموع تمام ناخالصی هایی که در داخل مواد مصرفی چه آرایشی و چه خوراکی وجود دارند به دلیل افزایش حجم محصول و فروش بیشتر به محصولات اضافه می شوند. بعضی از این مواد فوق العاده برای بدن مضر هستند که جیوه یکی از آنهاست و از سمی ترین مواد موجود در طبیعت محسوب می شود.
جیوه در بیشتر محصولات آرایشی تقلبی وجود دارد که اگر وارد بدن شود عوارضی جدی به دنبال دارد. سرب نیز ماده دیگری است که اگر وارد محصولات آرایشی مانند کرم پودر شود برای فرد مشکلات خطرناکی برای فرد ایجاد می کند. اگر کرم چودری تقلبی باشد عوارضی جدی به دنبال دارد. نشانه های حساسیت شامل تب, سرخی پوست و دانه زدن روی سطح پوست است. در واقع خیلی از حساسیت هایی که محصول های پوستی ایجاد می کنند مربوط به وجود ناخالصی ها و عدم ترکیب درست مواد آن محصول با یکدیگر است. همچنین اگر یک محصول آرایشی مانند کرم پودر دچار حالت دوفاز شدن شود یعنی ترکیبات آب و روغنش از هم جدا شده باشند, نشان دهنده ماندگی و تاریخ گذشتگی آن است. همه محصول های آرایشی تاریخ مصرف دارند و اگر با تقلب تاریخ محصول تغییر داده شود, به راحتی می توانید از روی ظاهر کرم به ماندگی آن پی ببرید زیرا هم دوفاز می شود و هم بوی نامطبوعی می دهد؛ بنابراین تنها به برچسب تاریخ محصول اکتفا نکنید.