خرید اینترنتی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

امروز شیوه و روش پرداخت، تفاوت بسیار زیادی نسبت به 5 سال گذشته کرده است. در شیوه جدید کافی است تنها برای خرید یک کالا تصمیم بگیرید و بعد از انتخاب آن از یکی از سایت‌ها و انتقال به درگاه بانک مورد نظر مبلغ کالا را بپردازید و آن را در منزلتان تحویل بگیرید.

پرداخت اینترنتی چه پیش نیاز‌هایی دارد؟

برای این که بتوانید بهای کالایی را به‌‌صورت اینترنتی و توسط درگاه های بانکی پرداخت کنید می‌بایست ابتدا یک حساب در بانک مورد نظر افتتاح کنید و کارت بانکی (Credit Card) یا کارت عابر بانک آن حساب را نیز درخواست نمایید. بعد از دریافت کارت حساب می‌بایست به یکی از دستگاه‌های عابر بانک (ATM) مراجعه کنید و بعد از وارد کردن کارت و رمز عبور به قسمت تغییر رمز بروید، در این صفحه می‌بایست دکمه تغییر رمز دوم کارت را فشار دهید. حال کلمه عبور مورد نظر خود را وارد کنید و سپس برای تایید آن مجددا آن را وارد نمایید. اکنون حساب شما آماده استفاده در خرید‌های اینترنتی است.

چگونه به‌صورت اینترنتی خرید کنیم؟

برای خرید اینترنتی، ابتدا کالا یا خدمات مورد نظر خود را از یک سایت معتبر انتخاب نمایید. گزینه پرداخت و درگاه بانک مورد نظر را انتخاب کنید. اگر درگاه بانک مورد نظر شما در لیست سایت وجود نداشت نگران نباشید، ‌زیرا که اگر کارت عابر بانک شما عضو شبکه شتاب باشد از همه درگاه‌های بانکی می‌توان از آن استفاده کرد. حال به صفحه اختصاصی بانک منتقل خواهید شد.
در این قسمت ابتدا شماره کارت از شما درخواست می‌شود که همان رقم 16 رقمی روی کارت عابر بانک شماست. البته توجه کنید که اگر بانک صفحه کلید مجازی داشت حتما از آن استفاده کنید تا امنیت بیشتری در هنگام خرید داشته باشید. گزینه بعدی مربوط به رمز دوم کارت است. این رمز همان رمزی است که در دستگاه عابر بانک آن را انتخاب کردید. حال سیستم از شما رمز CVV2 درخواست می‌کند که این رمز بر روی کارت عابر بانک شما ثبت شده است. یک عدد سه رقمی است که معمولا در پشت کارت عابر بانک نوشته می‌شود. اکنون تاریخ انقضای کارت توسط سیستم از شما سوال می‌شود که آن نیز بر روی کارت شما نوشته شده است. در قسمت بعد یک تصویر حاوی اعداد و حروف‌هایی قرار داده شده است که باید آن‌ها را وارد کادر مورد نظر کنید. اکنون با کلیک بر روی دکمه “پرداخت” مبلغ کالا یا خدمت از حساب شما کاسته خواهد شد و به وب‌سایت پذیرنده (سایتی که از آن کالا را خریداری کرده‌اید) منتقل خواهید شد و در این مرحله شماره و فاکتور پرداخت را می‌توانید مشاهده کنید و جمله‌ای نظیر “پرداخت با موفقیت انجام شد” نیز نمایش داده خواهد شد.

در حین پرداخت به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

زمانی که توسط سایت مورد نظر به درگاه بانکی منتقل می‌شوید به نوار آدرس مرورگر خود نگاه کنید و مطمئن شوید که آدرس مربوط به بانک مورد نظر است و همچنین https پیش از آدرس آن نوشته شده باشد و توسط سیستم ssl (قفل سبز رنگ) نیز محافظت شود. در صورتی که این شرایط وجود نداشته باشد به هیچ وجه اطلاعات خود را وارد سیستم نکنید. زیرا که امکان دسترسی سایرین به حساب شما وجود خواهد داشت.
در پایان، فروشگاه اینترنتی لیانا امیدوار است خاطره یک خرید خوب را در ذهن شما ماندگار کند.