پوست نرم و لطیف در فصل سرما

زندگی در مناطق خشک و سرد بخصوص در فصل زمستان برای کسانی که پوست های حساس و خشک دارند بسیار مشکل ساز می شود.حفظ رطوبت با وجود هوای خشک بسیار سخت می شود و پوست نیاز به مراقبت های بیشتری پیدا می کند. البته این نکته هم هست که معمولا افرادی که در مناطق مرطوب زندگی می کنند کمتر دچار این مشکل می شوند، چرا که رطوبت هوا مانع خشکی پوستشان می شود. تاثیر آب و هوای فصل سرما بر روی بدن و همچنین بروز خشکی، شایع ترین اگزما در قسمت هایی از بدن که در معرض جریان مستقیم هوا قرار دارند، اتفاق می افتد.

پوست نرم و لطیف در فصل سرما

پوست نرم و لطیف در فصل سرما

سرمای فصل زمستان، تابش محدود نور خورشید و استفاده از وسایل گرمایشی در منزل، روی پوست تاثیر منفی می گذارد. افراد دارای پوست خشک همواره باید به نکات مراقبتی بیش از دیگران توجه کنند. با این حال هیدراته بودن نشانی از جوانی و شادابی است و برای همه حفظ رطوبت و آبرسانی پوست لازم است.
سعی کنید در این فصل با وجود احساس تشنگی نکردن،  آب بخورید. نوشیدن آب تاثیرات زیادی برای بدن دارد و حتی ضروری است چرا که درصد زیادی از بدن از آب تشکیل شده و کارهای بدن با کم آبی مختل می شود. مصرف روزانه 8 لیوان تاثیر زیادی بر پوستتان می گذارد. اگر عادت به این کار را ندارید، از مقدار کم شروع کنید تا به برنامه روزانه شما تبدیل شود.
کمتر پوست خود را بشویید، به طور مثال صورت خود را بیش از 2 بار نشویید. استفاده زیاد از آب و مواد شوینده باعث خشکی بیشتر پوستتان می شود. زمان کمتری را برای دوش گرفتن اختصاص دهید. به دمای آب نیز توجه کنید، آب داغ باعث خشکی بیش اندازه می شود.
حتما از مرطوب کننده و لوسیون بدن استفاده کنید و به همراه داشتن آن را در همه جا مدنظر داشته باشید. هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید با یک کرم مرطوب کننده از پوستتان مراقبت کنید و اجازه دهید تا آن کاملا مرطوب و تغذیه شود. بهتر است بعد از شستن بدن، آن رو با مرطوب کننده های با پایه چربی مرطوب کنید، روغن بادام و روغن زیتون هم گزینه خوبی برای چرب کردن می باشند.
مواد شوینده مناسب خودتان را تهیه کنید. استفاده از صابون های معمولی برای شستن بدن و صورت، باعث خشکی بیشتر می شود. برخی از صابون ها قابلیت شویندگی بالایی دارند و چربی های پوست را تا حد بالایی می شویند. این صابون ها برای پوست های چرب مناسب است اما کسانی با پوست خشک تنها به پوستشان صدمه زده و میزان کم چربی پوست را هم با این صابون ها از دست می دهند.
در انتخاب لوازم آرایشی خود دقت کنید. بعضی از مارک های آرایشی دارای ترکیبات مغذی و آبرسان هستند. برای مثال لوازم آرایشی مناسب پوستهای خشک می تواند به آبرسانی و مرطوب کنندگی تا حد بالایی بپردازد. ترکیباتی مانند سرامید، مونولورین و اسیدلینولئیک معمولاً با مواد دیگری ترکیب شده و باعث می شوند رطوبت و لطافت حفظ شود.