مراقبت پوستی با تشخیص نوع پوست

پوست به عنوان یکی از اعضای مهم و حیاتی بدن همیشه مورد توجه بوده است. متخصصان وظایف زیادی را برای این عضو پر اهمیت قائل شدند، از جمله محافظت از بدن، تنظیم ترشحات و تنظیم دما در سطح بدن، همچنین دفع مایعات اضافی و سموم بدن به همیاری کلیه ها و تولید ویتامین D می باشد. علاوه بر اینها پوست به عنوان یک عامل شناخت بیرونی از حال درونی بدن در نظر گرفته می شود. به طوریکه تغییرات رنگ و نوع پوست عامل اصلی در جلوگیری از بیماری های درونی و آینه تمام نمای تندرستی است. عامل مهم دیگر شناخت نوع پوست شماست، با در نظر گرفتن نوع پوست خود بیشتر می توانید مواظب سلامت آن در مقابل زندگی ماشینی، آلودگی هوا، مواد شیمیایی باشید. در تقسیم بندی نوع پوست هر فرد ممکن است دارای یکی از انواع معمولی، خشک، چرب، مختلط و یا حساس باشد.

مراقبت پوستی با تشخیص نوع پوست

مراقبت پوستی با تشخیص نوع پوست

پوست معمولی یا نرمال:
کسانی که دارای پوست نرمال هستند، پوستی صاف با بافتی نرم و غیر شفاف دارند. هیچ ناحیه ای چرب یا خشکی ندارد و منافذ بسیار کوچک، گاهی غیر قابل مشاهده دارند. این افراد بهتر است روزی دوبار صورت خود را با شوینده ملایم بشویند و از کرم های مرطوب کننده استفاده کنند.
پوست خشک:
غدد چربی در این نوع پوست فعالیت کمتری دارند، به همین دلیل نازک، بسیار مستعد پیری زودرس، پوسته پوسته و شکننده شدن است. بافت ظریف آن بدون منافذ و جوش نداشتن از ویژگی های دیگر این نوع پوست است. اگر پوست خشکی داشته باشید، درست پس از شستشوی صورتتان احساس می کنید صورتتان بسیار سفت شده و کشیده می شود تا آنکه کمی مرطوب کننده به آن بزنید. کسانی که پوست خشک دارند باید از لوازم آرایش بدون الکل و فوم شوینده های ملایم غیر صابونی استفاده کنند. نیاز به مرطوب کننده ها برای این افراد بسیار حیاتی است.
پوست چرب:
ترشح بیش از حد چربی عامل مهم ایجاد پوست چرب است. به طوریکه همیشه پوست براق بوده و منافذ باز، سطح ضخیم و خشن، جوش های زیاد دارد. پوست کمتر چروک می شود اما در بعضی قسمتهای صورت مثل کناره های بینی ، چانه و قسمت میانی پیشانی به دلیل تجمع چربی بیشتر، منافذ باز بسیاری دیده می شود.
این افراد باید روزی حداقل دوبار صورت خود را با آب سرد و فوم شوینده غیر صابونی مخصوص پوست بشویند و از لوازم آرایشی غیر چرب استفاده کنند.
پوست مختلط:
اﻏﻠﺐ اﻓﺮاد، ﭘﻮﺳﺖ ترکیبی دارﻧﺪ. بدین مفهوم که ﺑﺨﺸﯽ از ﭘﻮﺳﺘﺸﺎن ﭼﺮب و بخشی ﺧﺸﻚ اﺳﺖ: ﻣﻌﻤﻮلا نواحی پیشانی، بینی و ﭼﺎﻧﻪ ﭼﺮب و نواحی ﮔﻮﻧﻪ، دور ﭼﺸﻢ و دور دهان ﺧﺸﮏ هستند. ﻣﺮاﻗﺒﺖ از ﭘﻮﺳﺖ و اﺳﺘﻔﺎدﻩ ﺻﺤﻴﺢ از ﻣﺤﺼﻮﻻت و ﻓﺮاورد ها ﮐﻤﮏ می ﮐﻨﺪ ﺗﺎ نواحی ﺧﺸﮏ را ﻣﺮﻃﻮب و هﻤﭽﻨﻴﻦ چربی نواحی روغنی را ﮐﻨﺘﺮل ﮐﻨﻴﺪ ﺗﺎ پوستی ﻣﺘﻌﺎدل داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﺪ. این نوع بسیار حساس بوده و مستعد ابتلا به انواع آلرژی ها و اگزماهای مزمن است. شستن روزی دوبار با فوم شستشو و استفاده از تونر های پاک کننده برای این افراد لازم است.

مراقبت پوستی با تشخیص نوع پوست

مراقبت پوستی با تشخیص نوع پوست

پوست حساس:
پوست حساس معمولا خشک است و به آسانی تحریک می شود. ایجاد خارش، قرمزی و ساییدگی در بعضی قسمتها قابل توجه است. برخی افراد دارای پوست حساس همچنین در برابر تغییرات دما و قرار گرفتن در معرض آفتاب واکنش نشان داده و دچار قرمزی، جوش، سوختگی یا خارش می شوند. پوست حساس همچنین مستعد توسعه شکستگی و تورم رگ ها به همراه آلرژی است. در نتیجه این نوع پوست نیازمند بیشترین مراقبت در بیشتر زمان ها است. این افراد باید از لاین های مخصوص پوست حساس استفاده کنند.