اقدامات مراقبت پوستی – از کجا شروع کنیم ؟؟

پوست و اقدامات مراقبت پوستی امری بسیار مهم مخصوصا برای خانم ها می باشد ولی وقتی تصمیم میگریم برخورد با پوست مان را عوض کنیم دچار سردرگمی میشویم که اقدامات مراقبت پوستی را از کجا شروع کنیم و چگونه شروع کنیم؟
در این مقاله پوستی قصد داریم تا شما را با مراقبت از پوست به طور کلی آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

مراقبت از پوست

مراقبت از پوست

 
 نوع پوست تان را تشخیص دهید

علائم و نشانه های زیر میتواند به شما کمک کند تا نوع پوست خود را تشخیص دهید چرا که تشخیص نوع پوست برای شروع اقدامات مراقبت پوستی الزامی است:
– پوست خشک : پوست پوست، زبر و زمخت است.
– پوست چرب : براق و روغنی است و منافذ بزرگی دارد.
– پوست ترکیبی : در برخی نقاط ( گونه ها ) خشک و در بقیه نقاط ( پیشانی ، بینی و چانه ) چرب است.
– پوست حساس : پس از استفاده کردن لوازم آرایش یا فرآورده های دیگر ممکن است سوزش، سوختگی یا خارش داشته باشد.
– پوست معمولی : یکدست، صاف و در برابر حساسیت مقاوم است.

 پاکسازی پوست

پاکسازی پوست به منظور رفع آلودگی ها و تنفس پوست گام بسیار مهمی در ضروریات مراقبت پوستی می باشد پس پاکسازی پوست و پاک کننده صورت را جدی بگیرید.

 پاکسازی پوست معمولی و مختلط
برای شستشوی پوست صورت تان از صابون های حمام و روشویی استفاده نکنید . از شوینده یا صابونی ملایم استفاده کنید و صورت تان را بشویید، پوست صورت حساس است پس زیاد مالش ندهید . با آب گرم شستشو دهید و به آرامی خشک کنید. اگر احساس میکنید پوست تان تمیز نشده است و یا خشک شده است به سراغ شوینده پوست دیگری بروید.
 
پاکسازی پوست خشک
برای شستشوی پوست خشک ، از شوینده ملایم فاقد الکل و عطر استفاده کنید. این مواد پوست تان را بیشتر خشک می کنند . صورت تان را به آرامی بشویید، سپس با مقدار زیادی آب گرم شستشو دهید. از آب بسیار گرم استفاده نکنید زیرا سریع تر چربی طبیعی پوست شما را از بین می برد. هفته ای یک بار پوست تان را از سلول های زائد پوستی پاکسازی کنید. باعث می شود پوست تان صاف تر و یکدست جلوه کند.

پاکسازی پوست چرب
برای پاکسازی پوست چرب ، از پاک کننده فاقد چربی برای شستن صورت تان استفاده کنید. با مقدار زیادی آب گرم صورتتان را شست شو دهید. توصیه میشود پس از شستن صورت تان از یک تونر یا محصولاتی که به بستن منافذ پوست (اصطلاحا جمع کننده منافذ ) کمک می کنند ، استفاده کنید، این محصولات قادرند چربی اضافی را از بین ببرند و باعث شوند پوستتان در اثر چربی کمتر برق بزند و تمیزتر باشد .

 پاکسازی پوست حساس
برای پاکسازی پوست حساس باید حساسیت به خرج بدهید. آن را با شوینده ای ملایم و آب گرم فراوان بشویید. حتما صورت تان را بسیار آهسته و با حوصله بشویید ، آن را نمالید. پاکسازی ممکن است پوست حساس را به سوزش آورد. سعی کنید از محصولات فاقد الکل، صابون، اسید یا عطر دارند استفاده کنید. در عوض، به دنبال مارک هایی با عناصر ملایم مانند آلوئه ورا ، بابونه ، چای سبز ، پلی فنول و عصاره میوه ها بگردید . هرچه عناصر موجود در یک شوینده کم تر باشد پوست شما شاداب تر خواهد بود.

 آبرسانی پوست

ممکن است فکر کنید برای استفاده از مرطوب کننده بسیار جوان هستید – یا اینکه پوست تان بسیار چرب است- اما هر نوع پوستی به رطوبت نیاز دارند. مرطوب کننده ها کمک می کنند پوست تان از خشکی محفوظ بماند. مهم نیست چه نوع پوستی دارید، هر روز از مرطوب کننده استفاده کنید. زمانی که هنوز پوست تان از شستشو مرطوب است آن را به کار ببرید تا کمک کند تمام صورت تان مرطوب شود. اگر آکنه دارید یا پوست تان چرب است، مرطوب کننده ای پیدا کنید که ملایم و فاقد چربی باشد تا منافذ پوست تان را نبندد .

 ضد آفتاب بزنید

 ممکن است مرطوب کننده شما حاوی ضدآفتاب هم باشد. اما استفاده کردن از یک ضدآفتاب جدا نیز ایده خوبی است. آفتاب در عرض 15 دقیقه می تواند به پوستتان صدمه بزند. حتی اگر جوان باشید ممکن است مبتلا به سرطان پوست شوید. به دنبال ضدآفتابی با فاکتور حفاظتی SPF حداقل 30 باشید که با اشعه های UVA و UVB مبارزه کند. هر روز آن را استفاده کنید، حتی اگر هوا آفتابی نباشد و یا سرد باشد. اشعه های آفتاب می توانند از آب، ماسه و برف بازتاب کنند. هر 2 ساعت یک بار ضدآفتاب را تجدید کنید.

زمان مناسب برای شستشو پوست
 با شستن زیاد امکان دارد باعث خشکی پوست خود شوید، بنابراین روزی یک بار شستن برای بیشتر افراد کافی است. صبح ها صورت تان را با آب ولرم بشویید.برای خشک کردن آن از یک حوله نرم استفاده کنید، صورت تان را نخراشید. در شب، شستشو با یک شوینده یا صابون ملایم به پاک شدن از آلودگی های روز و آرایش کمک می کند. اگر تمرین، یا ورزش می کنید یا کلاس های ورزشی دارید، بعد از آن صورت تان را با شوینده ای ملایم بشویید.عرق می تواند منافذ پوست را مسدود کند و جوش و آکنه را در پوست افزایش دهد.

با صورت آرایش شده نخوابید
وقتی خسته اید، شستن صورت و پاک کردن آرایش شاید کار بسیار سختی برایتان باشد ولی پاک نکردن آرایش از پوست صورت می تواند منافذ پوست را مسدود کرده و باعث بوجود آمدن آکنه می شود . بنابراین از یک شوینده ملایم یا شیر پاک کن برای شستن آرایش استفاده کنید. از پارچه های نرم یا پد استفاده کنید. اگر از داروی ضد آکنه استفاده می کنید؛ زمان خوبی برای استفاده از آن است، زمانی که صورت تان تمیز است و قرار نیست آرایش کنید.

جوش و آکنه

معمولا آکنه در دوران نوجوانی بوجود می آید چرا که بلوغ سبب می شود بدنتان هورمون های بیشتری تولید کند، که باعث می شود بدنتان سبوم- نوعی چربی که از منافذ پوست بیرون می آید- بیشتری تولید نماید . سبوم و سلول های مرده منافذ پوست را مسدود و باعث تجمع باکتری ها می شوند. باکتری ها در این محیط رشد کرده و آکنه شروع می شود. آکنه چند نوع می باشد مانند سرسفید، سرسیاه و جوش .

درمان جوش و آکنه

جوش و آکنه ها را فشار ندهید! فشار دادن ممکن است باعث عفونت و خراش دائمی شود.توصیه میشود از محصولات ضد آکنه و جوش برند های معتبر که به صورت لوسیون، کرم، ژل و پد موجود هستند ، استفاده کنید . ممکن است 8 هفته طول بکشد تا اثرات محصولات ضد جوش پیدا شود . طبق توصیه مشاور پوست مصرف نمایید و استفاده بیش از حد و یا به دفعات زیاد ممکن است پوست تان را دچار حساسیت کند و لکه های بیشتری ایجاد کند. اگر آکنه شما بسیار بد است، از یک متخصص پوست کمک بگیرید.

مخفی کردن لکه ها
برای نامحسوس ساختن لکه ها، می توانید آن ها را با لوازم آرایش فاقد چربی بپوشانید. فونداسیون می تواند قسمت های بزرگ پر از آکنه را بپوشاند. کانسیلرقسمت های کوچک تری را می پوشاند. کانسیلر با تن سبز می توانند قرمزی را کم کنند.می توانید همزمان آکنه را مخفی و درمان کنید با کرم ها و کانسیلرهایی که حاوی اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید هستند . استفاده از هر محصولی که پوستتان را آزار می دهد یا آکنه های بیشتری ایجاد می کند را متوقف کنید.

خطرهای برنزه کردن
ممکن است به برنزه شدن علاقمند باشید، اما برنزه بودن به معنای پوستی آسیب دیده است.وقتی رنگ پوستتان در آفتاب و محیط بیرون برنزه می شود به پوست خود صدمه زده اید.چه حالا و چه دیرتر در معرض اشعه UV بودن خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. همچنین ممکن است موجب داشتن پوستی چروک و زمخت و لکه دار شود.می توانید از یک کرم برنزه استفاده کنید که واقعا مانند برنزه شدن در معرض آفتاب است.استفاده مداوم از لوازم برنزه کننده خطر ابتلا به ملانوما(کشنده ترین سرطان پوست) را تا هشت برابر افزایش می دهد.

برنزه شدن ظاهری
برای برنزه شدنی بی ضرر، از محصولات برنزه کننده و بدون نور آفتاب استفاده کنید. باعث رنگ گرفتن صورت تان می شود و در قالب مختلفی مثل لوسیون ، اسپری و ماسک موجود است . یا از یک رنگ پاش استفاده کنید که متخصص زیبایی آن را روی صورت تان اسپری کند. برای یک روش سریع از کرم برنزه کننده استفاده کنید. با یک ماسک برنزه باز هم نیاز دارید تا پوست تان را از نور آفتاب محافظت کنید. زیرا فقط کرم پودری است که ظاهر برنزه زیبایی ایجاد می کند.

انتخاب لوازم آرایش

اگر آرایش می کنید، محصولاتی را انتخاب کنید که مارک “ضد جوش” یا “ضد جوش های سرسیاه” را داشته باشند .احتمال کم تری دارد که این نوع لوازم آکنه ایجاد کنند یا منافذ پوست را مسدود کنند. به دنبال لوازمی باشید که با استفاده از آب ساخته شده اند نه با چربی. حتما به تاریخ انقضا کالا توجه کنید .به طور کلی، لوازم آرایش چشم باید زودتر تعویض شوند. برای مثال ریمل نباید بیشتر از چهار ماه استفاده شود.

نکات بهداشتی آرایش
هرگز لوازم آرایشی خود را بصورت مشترک استفاده نکنید ، و هنگامی که در فروشگاه قصد امتحان کردن لوازم را دارید از مواد جدید استفاده کنید. میکروب هایی که توسط افراد دیگر باقی مانده اند ممکن است شما را مریض کند. خط چشم را داخل پلک خود به کار نبرید زیرا ممکن است حساسیت ایجاد کند. و اگر عفونت چشمی داشته اید لوازم جدیدی بخرید که دوباره به عفونت مبتلا نشوید. هرگز در اتوبوس یا ماشین آرایش نکنید. تکان یا منحرف شدن ممکن است باعث شود چشمتان را بخراشید و یا میکرب ها به چشمتان منتقل شوند.

ماسک های طبیعی

سعی کنید هر چند وقت یک بار از ماسک های مختلف استفاده کنید ، دقت کنید که آنهارا بر اساس نوع پوست تان انتخاب کنید . البته ماسک های آماده در بازار موجود هستند اما بهتر است از ماسک های دست ساز و طبیعی استفاده کنید .ماسک های صورت به هر صورت که باشند  نقش بسیار مهمی در اقدامات مراقبت پوستی دارند.

تغذیه و استراحت مناسب برای پوستی سالم
با خوردن وعده هایی منظم پوست تان را سلامت نگه دارید. سبزی ، میوه ، غلات و لبنیات کم چرب مصرف کنید.از مرغ، ماهی، گوشت کم چرب، حبوبات و تخم مرغ استفاده کنید.مراقب مصرف غذاهایی با کلسترول، اسیدهای چرب، چربی های اشباع شده،نمک و قند فراوان باشید. برای جلوگیری از حلقه های تیره زیر چشم ، چین و چروک و دیگر عوارض جانبی عدم استراحت، به اندازه کافی بخوابید. حتی استرس هم می تواند باعث صدمه دیدن پوست شود.

کلام آخر
برای سالم نگه داشتن پوست تان، عادت های بدی که منجر به آکنه، سرخی، یا خراش می شوند را ترک کنید. پوستتان را نفشارید- به خصوص جوش هایتان را- در غیر این صورت دچار زخم های دائمی می شوید.اسپری و ژل مو را از صورتتان دور نگه دارید. آن ها می توانند منافذ پوستتان را مسدود کنند. از هدبند یا کلاه پشمی که باعث حساسیت پوست می شوند استفاده نکنید. سیگار نکشید. صورتتان را پیر می کند و باعث زردی و خشکی اش می شود. و سعی کنید استرس که یکی از عوامل بسیار مهم درنابودی  زیبایی پوست است را از خود دور کنید .