مراقبت از اعضای بدن در برابر آفتاب

هشدار درباره مراقبت از پوست زمانی بیشتر می شود که نور آفتاب بخصوص در فصل تابستان بیشترین تاثیرات مخرب خود را روی این قسمت از بدن نشان می دهد. حفاظت از پوست در برابر اشعه خورشید شوخی نیست و البته تنها شامل محافظت از پوست صورت هم نمی شود.

با فرا رسیدن فصل گرم سال، بد نیست بدنمان را هم برای تغییرات دمایی و عادات تازه آماده کنیم. یکی از مهم ترین نکاتی که باید در آستانه فصل گرم بارها و بارها به خود یادآوری کنید حفاظت و مراقبت ازپوست در برابر نور خورشید است.

مراقبت از اعضای بدن در برابر آفتاب

مراقبت از اعضای بدن در برابر آفتاب

لب ها:محصولات نیز هشدار می دهند که از بلعیدن این محصولات باید اجتناب شود. با این حال شما می توانید برای محافظت از لب ها در برابر اشعه آفتاب، از محصولات چرب کننده لب حاویSPFاستفاده کنید و فقط باید به یاد داشته باشید که این محصولات حداقل باید روزی دو بار پاک شده و مجدد استفاده شوند.

پلک ها: عدم محافظت از پلک ها در برابر نور آفتاب می تواند عامل ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان های پوست باشد. بسیاری از تولیدکنندگان کرم های ضد آفتاب اخطار می دهند که این محصولات نباید اطراف چشم و دور پلکها مورد استفاده قرار گیرند. با این حال به گفته محققان دانشگاه لیورپول، شما می توانید یک راه حل ساده برای محافظت از این قسمت از بدن داشته باشید و آن استفاده از عینک های آفتابی است که از چشم ها در برابر اشعه هایUAVوUVBخورشید، ۱۰۰ درصد محافظت می کنند.

پل بینی: بینی بیشتر از همه در معرض نور آفتاب است و خطر بالایی برای ایجاد آسیب های خورشیدی در آن وجود دارد، پس باید بیشتر به وسیله ی ضد آفتاب محافظت شود.

گوش ها: گوش ها دارای شکاف های ناخوشایندی هستند که شاید شما را برای استفاده از کرم های ضد آفتاب ترغیب نکنند با این حال صرف وقت اضافه برای این کار ضروری است زیرا گوش ها به طور مستقیم در معرض خطرات اشعه خورشید هستند. اطمینان حاصل کنید که قسمت های بالایی و پشت گوش را با کرم ضد آفتاب بپوشانید.

پوست سر: مسلما قرار نیست که کرم های ضد آفتاب رو روی پوست سر بمالید بنابراین گزینه بعدی پوشش سر است. کلاه های سرپوشیده و کلاه بیسبال، از موها و پوست سر شما در برابر اشعه آفتاب بیشترین حفاظت را می کنند.

دست ها: اگر شما رانندگی می کنید و پشت دست هایتان را بدون پوشش روی فرمان قرار می دهید و یا در دیگر موارد دست ها مدام در معرض نور آفتاب هستند، باید بدانید که نور خورشید باعث شکسته شدن رشته های کلاژن و تخریب رشته های آلاستیک پوست و در نهایت ایجاد چین و چروک می شود. پس محافظت از پوست دست در برابر اشعه آفتاب چه از طریق کرم های ضد آفتاب و چه از طریق دست کش های مناسب، ضروری است.

پاها: استفاده از جوراب و کفش بهترین راه برای محافظت از پاها در برابر نور خورشید است اما اگر قصد شنا کردن یا حمام آفتاب گرفتن دارید، حتما باید از کرم های ضد آفتاب برای محافظت از پاها نیز استفاده کنید.

تفاوت رنگ پوست: در مجاورت نور خورشید قرار داشتن باعث ناهماهنگی رنگدانه های پوست می شود.برخی مناطق پوست تیره تر و برخی مناطق روشن تر خواهد شد.نورخورشید همچنین باعث تغییرات دائمی مویرگ های خونی می شود و پوست قرمز رنگ می شود.

مراقبت از مو در برابر اشعه آفتاب

موها

با گرم‌تر شدن هوا و تشدید نور خورشید و افزایش مواجهه آن با اشعه UV، مو‌ها هم مانند پوست به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

برای محافظت رطوبت‌رسانی کنید:

موی خشک، کدر و بدحالت است و الکتریسیته ساکن دارد. برای اینکه در گرمای تابستان خشکی آن تشدید نشود، باید به رطوبت‌رسانی آن اهمیت دهید. سعی کنید تا جای ممکن از اتوی مو و سشوار استفاده نکنید و یک تا دو بار در هفته قبل از شامپو کردن مو از ماسک‌های آبرسان بهره ببرید. حتی می‌توانید اجازه دهید ماسک مو شب تا صبح روی مویتان بماند و آن را با کلاه یا حوله بپوشانید و صبح آن را بشویید تا تاثیر بهتری داشته باشد. اگر برای شنا به استخر یا دریا می‌روید، استفاده از کلاه را فراموش نکنید، زیرا اشعه UV می‌تواند به پوست سر و موها آسیب بزند. نمک دریا و کلر هم برای موها خوب نیست. بعد از شنا کردن حتما موها را با شامپو بشویید تا کلر و نمک از روی آن پاک شود.

پوست بدن

یکی از واجبات رسیدگی به پوست در تابستان لایه‌برداری طبیعی یعنی شستشوبا آب، لیف و کیسه است که باید 2 تا 3 بار در هفته انجام شود. اگر پوست نازک و حساسی دارید حتما با پزشک در مورد لایه‌برداری مورد نیازتان صحبت کنید و فراموش نکنید که آب به شدت پوست را خشک می‌کند. بعد از حمام حتما از کرم یا روغن برای چرب و مرطوب کردن پوستتان کمک بگیرید. از مصرف میوه و سبزیجات، به‌ویژه هویج که از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کند، غافل نشوید.

اپیلاسیون را فراموش نکنید:

در زمستان خانم‌ها بیشتر موهای زائد پا را اصلاح می‌کنند، اما با گرم شدن هوا بد نیست دنبال اپیلاسیون با موم گرم باشید یا اگر دچار واریس هستید و پوست حساسی دارید، سراغ موم سرد بروید. قبل از آغاز اپیلاسیون حتما لایه‌برداری انجام دهید و بدنتان را کیسه بکشید تا از بروز موی زیر پوستی و جوش پیشگیری کنید. دستگاه‌های اپیلاتور خانگی مخصوصا انواعی که می‌توانید از آنها زیر دوش استفاده کنید نیز خوب هستند و رویش موها را 10 تا 15 روز به تعویق می‌اندازند. بعد از اپیلاسیون از مرطوب‌کننده و چرب‌کننده‌های پوست استفاده کنید تا التهاب را کاهش دهد.