فواید و عوارض سفید کننده پوست (هیدروکینون)

هیدروکینون از ترکیباتی هست که در کرم های روشن کننده ( به صورت نسخه ای و یا بدون نسخه ) استفاده می شود. این ماده اثرات ضد لک دارد و علت آن مهار آنزیم تیروزیناز است. این آنزیم کنترل کننده سنتز ملانین یا رنگدانه پوست می باشد.
کرم هیدروکینون دارای AHA جهت لایه برداری از اپیدرم ، روشن سازی ، جوانسازی ، تحریک تولید سلول های جدید و افزایش رطوبت پوست می باشد. از عوارض کرم هیدروکینون میتوان به لکه های آبی رنگ تا سیاه در تعداد کمی از مصرف کنندگان آن اشاره کرد.
طبق بررسی های بدست آمده هیدروکینون دفع ملانین از ملانوسیت را در حیوانات زیاد می کند و همچنین این عمل موجب بی‌ رنگ شدن پوست در انسان خواهد شد. به گزارش آسان طب این دارو تولید ملانین را کاهش می‌دهد. همچنین به گفته محققان ، این دارو باعث تخریب ‏ملانوسیت‌ ها یا بی‌ رنگ شدن دائمی پوست نخواهد شد.

فواید و عوارض سفید کننده پوست (هیدروکینون)

فواید و عوارض سفید کننده پوست (هیدروکینون)

استفاده از سفید کننده پوست (هیدروکینون)

هیدروکینون ماده‌ای است که در کرم‌های سفیدکننده و روشن‌کننده ، برای روشن کردن لکه‌های تیره پوست به کار می‌رود. این لکه ها ممکن است به علت بارداری ، استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری ، استفاده از دارو‌های هورمونی یا صدمه به پوست ایجاد شده باشند.
این دارو با متوقف کردن فرآیندی که در پوست موجب تغییر رنگ می‌شود، کار خود را انجام می‌دهد.

چگونه از هیدروکینون یا ماده سفیدکننده پوست استفاده کنیم؟

از دستورالعمل نوشته شده (تا از ضرر هیدروکینون جلوگیری شود) روی بسته‌بندی محصول یا طبق توصیه پزشکتان می‌توانید از این ماده استفاده کنید. قبل از استفاده این ماده را روی مساحت کوچکی از پوست دستتان قرار داده و 24 ساعت صبر کنید؛ اگر هیچ عارضه‌ای در آن نقطه رُخ نداد می‌توانید با خیال راحت از آن روی صورتتان استفاده کنید. اگر آن منطقه دچار خارش، قرمزی، تورم یا تاول شد، از محصول استفاده نکنید و با پزشکتان تماس بگیرید. در صورتی‌که تنها مقداری قرمزی خفیف وجود دارد، ممکن است پزشک اجازه دهد که از محصول استفاده کنید.

این دارو را روزی 2 بار (طبق توصیه پزشکتان به پوست بزنید). این دارو فقط برای استفاده روی پوست است و اگر به اشتباه مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند روشن شدن ناخواسته پوست منجر شود. از مالیدن این محصول در چشم، داخل بینی یا دهان اجتناب کنید. اگر این دارو را به اشتباه به این مناطق زدید، آن ناحیه را با مقدار زیادی آب شستشو دهید.

این دارو ممکن است مناطق درمان‌شده پوست را نسبت به نور خورشید حساس‌تر کند. بنابراین پس از درمان با این محصول از قرارگیری طولانی مدت در معرض آفتاب، برنزه کردن پوست یا استفاده از دستگاه‌های سولاریم خودداری کنید. در عوض زمانی که از خانه خارج می‌شوید، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و آن ناحیه را با لباس بپوشانید.

برای اینکه بیشترین بهره را از این محصول ببرید، آن را به صورت منظم مورد استفاده قرار دهید. برای اینکه استفاده از محصول را فراموش نکنید، هر روز در زمان معینی از آن استفاده کنید (مثلاً شب‌ها قبل از خواب).

اگر مشکل لکه‌های پوستتان پس از 2 ماه همچنان ادامه یافته یا بد‌تر شده است، با پزشکتان مشورت کنید.

ویژگیهای کرم هیدروکینون چیست ؟

– یکی از ویژگیهای کرم هیدروکینون کاهش چشمگیر مقدار پیگمانت های (ملانوزوم) موجود در سلول ها و به وجود آورنده لک های پوستی می باشد.
– جلوگیری از تکثیر پیگمانت ها هم از دیگر ویژگیهای کرم هیدروکینون است.
– به گزارش اسان طب یک وظیفه کرم hydroquinone مهار آنزیم تیروزیناز و کاهش سنتز ملانین و بیرنگ شدن تدریجی لکه های پوستی می باشد.
– طبق بررسی های بدست امده این کرم دارای  AHA جهت لایه برداری از اپیدرم، روشن سازی، جوانسازی، تحریک تولید سلول های جدید و افزایش رطوبت پوست می باشد.
– افزایش کلاژن سازی و کاهش چروک های پوستی از دیگر عملکردهای هیدروکینون و کرم هیدروکینون می باشد.
– کرم hydroquinone دارای ویتامین C است . به گزارش اسان طب این ویتامین خواص ضد سرطانی و جلوگیری از سرطان پوست و مهار کننده رادیکال های آزاد را دارا می باشد.
– جلوگیری از پیری پوست هم از دیگر فواید کرم هیدروکینون است.
– از دیگر مشخصه های این ماده قابلیت نفوذ زیاد در داخل پوست به عنوان ضد رادیکال آزاد و روشن کننده و ضد التهاب می باشد.

عوارض استفاده از هیدروکینون

هنگام استفاده از این محصول، سوزش خفیف، قرمزی و خشکی ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات باقی بماند یا بد‌تر شود باید فوراً موضوع را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید.
اگر پزشکتان این دارو را برای شما تجویز کرده، بدانید که قطعاً مزایای دارو برای شما بیشتر از عوارض جانبی آن بوده است. این دارو در بسیاری از افرادی که از آن استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی در بر ندارد.
اگر هر کدام از این عوارض جانبی جدی (که بعید است رخ دهند) برایتان اتفاق افتادند، فوراً استفاده از هیدروکینون را متوقف کرده و بلافاصله این مسأله را با پزشکتان در میان بگذارید:

✓ تاول؛
✓ ترک خوردگی پوست؛
✓ سیاه و آبی شدن پوست.

عکس العمل آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم حساسیت آلرژیک جدی شدید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید، این علائم عبارتند از: بثورات جلدی، خارش/ تورم (به خصوص صورت/ زبان/ گلو)، سرگیجه شدید و مشکل در تنفس.

فواید و عوارض سفید کننده پوست (هیدروکینون)

فواید و عوارض سفید کننده پوست (هیدروکینون)

دیگر عوارض جانبی احتمالی

– یکی از عوارض کرم hydroquinone التهاب خفیف جلدی می باشد.
– حساس شدن پوست (سوزش، گزش و درماتیت آلرژیک)
– خشکی و ترک پوست  از دیگر عوارض کرم hydroquinone می باشد.
– قرمزی یا سوختگی سطحی پوست
– برخی افراد جوش، کهیر ، اختلال در تنفس، ضعف، تورم صورت و زبان و درد در قفسه سینه
– کرم هیدروکینون حاوی سولفیت است که سبب واکنش حساسیت مثل آسم در برخی افراد می‌شود
– زنان باردار و پرستاران نوزاد باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند
– این ماده دارای اثرات بالقوه موتاژنیک (ایجاد کننده جهش ژنتیکی) می باشد و به همین دلیل استفاده از آن در اروپا ممنوع شده است
– از عوارض کرم هیدروکینون میتوان به  لکه های آبی رنگ تا سیاه در تعداد کمی از مصرف کنندگان آن اشاره کرد.

هشدار‌هایی در رابطه با مصرف هیدروکینون (ضرر هیدروکینون)

قبل از استفاده از هیدروکینون، اگر نسبت به آن حساسیت دارید، مسأله را به پزشک یا داروساز خود بگویید. اگر به آلرژی‌های دیگر نیز مبتلا هستید، حتماً مسأله را با پزشکتان در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال (مانند سولفیت) باشد که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاع از جزئیات بیشتر با داروسازتان مشورت کنید.
قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را برای پزشک یا داروساز بازگو کنید؛ خصوصاً اگر به آسم یا بیماری‌های پوستی (به عنوان مثال اگزما یا پسوریازیس) مبتلا هستید، حتماً مسأله را با پزشکتان در میان بگذارید.

در طول دوران بارداری، این دارو باید تنها زمانی که به وضوح مورد نیاز است، مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد خطرات و مزایای استفاده از آن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
مشخص نشده است که آیا این دارو به شیر مادر نیز نفوذ می‌کند یا خیر. قبل از شیردهی بهتر است در مورد استفاده از آن با پزشک خود مشورت کنید.

✓ کرم هیدروکینون ، روشن کننده و ضد لک ( درمان لکه های قهوه ای پوست ) است.
✓ کرم hydroquinone را شب ها و در صورت تجویز پزشکتان روزها به محل ماساژ دهید.
✓ کرم هیدروکینون را باید در دمای 20 تا 35 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.
✓ کرم hydroquinone باید دور از دسترس کودکان و در محیط خشک نگهداری شود.
✓ به گزارش آسان طب اگر سابقه حساسیت یا واکنش‌های آلرژیک به دارو دارید از این کرم استفاده نکنید. همچنین برای جلوگیری از آفتاب سوختگی از ان استفاده نشود.
✓ در موارد زیادی رنگدانه پوست در مواردی مانند کک و مک، کلوآسمای غیرفعال، لنتیگوی دوران پیری از این کرم استفاده نکندی.
✓ طرز استفاده از کرم hydroquinone اینگونه است که باید لایه ی نازکی از کرم یا لوسیون را دو بار در روز (صبح و شب) به محل مورد نظر بمالید.
✓ برای مصرف این کرم حتما با پزشک مشورت کنید .

تداخلات دارویی

پزشک یا داروسازتان از هرگونه تداخلات دارویی آگاه است و در این باره نظارت می‌کند. قبل از مشورت با پزشک یا داروسازتان مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکرده یا دوز آن را تغییر ندهید.
قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروسازتان را از تمام محصولات نسخه‌ای یا بدون نسخه/ محصولات گیاهی که در حال حاضر مصرف می‌کنید، آگاه سازید.
می‌توانید لیستی از دارو‌هایی را که مصرف می‌کنید، تهیه نموده و آن را به پزشکتان نشان دهید.

مصرف اشتباه یا بیش از اندازه هیدروکینون

این دارو ممکن است در صورت بلعیده شدن مضر و خطرناک باشد. بنابراین در صورت بلع، بلافاصله با یک مرکز کنترل مسمومیت یا اورژانس تماس بگیرید. علائم پس از بلع ممکن است شامل موارد زیر باشد: لرزش (رعشه) و تشنج.

توجه:

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.
این دارو برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بنابراین بعداً آن را برای مشکل پوستی دیگر که دچار آن شده‌اید مورد استفاده قرار ندهید (قبل از این کار با پزشک مشورت کنید). در شرایط مختلف ممکن است دارو‌های مختلفی مورد نیاز باشند.

دوز فراموش شده

اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، به محض اینکه این موضوع را به خاطر آوردید آن را استفاده کنید. اما اگر آن را در زمانی نزدیک به زمان دوز بعدی به یاد آوردید از مصرف آن صرف نظر کرده و برنامه‌تان را طبق روال معمول ادامه دهید. برای جبران دوز از دست رفته مصرف دوز بعدیتان را 2 برابر نکنید.

نگهداری

این دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. اشکال مختلف این محصول به دماهای مختلفی برای ذخیره‌سازی نیاز دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با دارو ساز مشورت کرده یا برچسب محصول را مورد مطالعه قرار دهید. دارو را در حمام نگهداری نکنید. تمام دارو‌ها را نیز دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید.
دارو‌ها را در توالت یا سینک دستشویی نریزید. بلکه زمانی که محصول منقضی شد یا دیگر مورد نیاز نبود، آن را دور بیاندازید.