زیبایی و جوانی با خواب کافی

همه ما تجربه بی خوابی در طول شب را داشته ایم و می دانیم روز بعد را چطور گذراندیم. کم خوابی، حتی بد خوابی تاثیر بسیاری در اعصاب و روان، خستگی، عدم تمرکز، فراموشی و بسیاری از مشکلات جسمانی دارد. خواب کافی نداشتن یکی از مضرترین عوامل بر سلامتی انسان است، به طوری که تحقیقات ثابت کرده اند بدن در طول شب با خواب کافی و استراحت شروع به بازسازی و دفع سموم می کند. که اگر این روند انجام نشود سبب ایجاد مشکلات عمده ای در بدن می شود.

زیبایی و جوانی با خواب کافی

زیبایی و جوانی با خواب کافی

جوان و زیبا ماندن همیشه آرزوی انسان بوده است که امروزه به دلیل زندگی ماشینی نیاز به رعایت اصول بیشتری دارد. یکی از فواید خواب خوب، جوان ماندن است. هورمون رشد در جوانی باعث ارتقای رشد بدن می شود؛ اما وقتی پیر می شویم این هورمون تنها در طول خواب عمیق آزاد شده و به وسیله آن بدن شروع به ترمیم بافت های فرسوده می کند. پس کم خوابی باعث اختلال در آزاد شدن این هورمون می شود. وقتی با کم خوابی مواجه می شوید، دچار پوستی زرد و چشم های پف کرده می شوید. پوست شادابی خود را از دست داده و خطوط ریز و کبودی در زیر چشم چهره شما را خسته و کدر نشان می دهد. هورمون استرس به نام کورتیزول به خاطر نداشتن خواب کافی در بدن ترشح شده و این خود تاثیر زیادی بر تجزیه شدن کلاژن پوست می شود. همانطور که می دانید کلاژن پروتئینی است که مانع شل و افتاده شدن پوست شده و از ایجاد چین و چروک بر روی پوست جلوگیری می کند.

خواب کافی زیباییتان را افزایش می دهد. بعد از یک خواب راحت شبانه، با استراحت ماهیچه ها و عضلات، فرد شادابتر و سرحالتر می شود و پوست نیز شفافتر و جوانتر به نظر می رسد. اما در مواقع منظور از خواب کافی، داشتن خواب عمیق در طول شب و ساعت های مشخص و منظم است. تنظیم ساعت خواب به عنوان ساعت بیولوژیک بدن بسیار مهم است.به طور متوسط ۵/۷ تا ۵/۸ ساعت خواب برای هر فرد‌‌ نیاز است و کمتر از ۶ ساعت خوابید‌‌ن د‌‌ر شبانه‌روز به معنای کم‌خوابی است. خوابیدن بیش از 9 ساعت نیز پر خوابی است که این مورد هم برای بدن مضر است. اما طی تحقیقات به عمل آمده بهترین ساعت خواب ساعت 9 شب اعلام شده است. بین ساعت 9 تا 11 شب زمانی است برای از بین بردن مواد سمی و غیر ضروری که این عملیات توسط آنتی اکسیدان انجام می شود. در این ساعت بهتر است بدن در حال آرامش باشد. در غیر این صورت اثر منفی بر روی سلامتی خود گذاشته اید.
برای تاثیر بیشتر خواب شبانه بر روی پوست می توانید از مواد مغذی کمک کننده به بازسازی بافت ها، کمک بگیرید. شما می توانید از کرم های مرطوب کننده و آب رسان، کرم های شب ضد چروک و کرم دور چشم برای کاهش خطوط و رفع حلقه تیره استفاده کنید. این محصولات در هنگام خواب به حفظ حالت ارتجاعی پوست خود‌‌ و بازگرد‌‌اند‌‌ن رطوبت از د‌‌ست رفته صورت د‌‌ر طی روز کمک می‌کنید‌‌.