یک از مشکلات پوستی رایج امروز، خشکی پوست می باشد. خشکی پوست در اثر عوامل خارجی و داخلی ایجاد می­شود که در صورتی که در برابر آن مراقبت و درمانی مناسب انجام نشود می­تواند منجر به ناراحتی و ایجاد خشونت در سطح پوست شود که علاوه بر اینکه ظاهر پوست، خسته و کدر به نظر می­رسد، به مرور زمان و ادامه خشکی، باعث آسیب بر کلاژن و الاستین و ایجاد چروک در پوست نیز می­گردد. لذا هر چه پوست مرطوب و انعطاف پذیر باشد مانع از ایجاد چروک می­شود.

بنابراین مهم ترین عامل برای داشتن پوستی شاداب و سالم، تأمین رطوبت در پوست است و اولین قدم در رسیدن به این امر استفاده از شوینده­ای مناسب پوست و سپس استفاده از مرطوب کننده­ ها می باشد.

پوست بدن در اثر کاهش ترشح چربی توسط غدد پوستی خشک می شود که در این صورت نسبت به عوامل محیطی و بعضی مواد حساس می شود. پوست حالت سوختگی پیدا می کند که این امر به دلیل نداشتن رطوبت کافی است.

علل خشکی پوست :
1- غدد چربی به مقدار کافی پوست را چرب نمی کنند، در نتیجه پوست خشک می شود.
2- قرار گرفتن پوست در معرض عناصر و فلزات به خصوص در زمستان
3- عوامل ژنتیکی
4- برنامه غذایی نامناسب. کمبود مواد مغذی به خصوص ویتامین A و ویتامین های گروه B باعث خشکی پوست می شود
5- عوامل محیطی مثل تابش نور خورشید، باد، سرما، مواد شیمیایی یا مواد آرایشی یا شست و شوی زیاد بدن با صابون های تند
6- بیماری هایی مثل درماتیت (التهاب پوست)، اگزما، پسوریازیس یا سبوره ( فقدان ترشح غدد پوستی )
7- خشکی پوست همچنین می تواند در اثر عوامل زیر باشد:
الف) کم کاری تیروئید
ب) بیماری دیابت
ج) بعضی داروها مثل دیورتیک ها، ضد اسپاسم ها، آنتی هیستامین ها 

اگر دارای پوستی کم چرب و کم آب هستید از کرمها و لوسیون های آبرسان استفاده نمائید. در صورتیکه چربی پوستتان مناسب ولی کم آب هستید از لوسیون ها استفاده کنید همچنین برای درمان قطعی کم آبی پوست، از سرمهایی که حاوی مواد جذب کننده رطوبت هستند استفاده کنید تا با جذب آب از محیط به برطرف شدن خشکی پوستتان شما را یاری نماید.

محصولات حاوی مواد مرطوب کننده اغلب دارای مواد زیر است:

اوره – اسید هیالورونیک – ویتامین E – گلیسیرین – آلانته ئین – اسید پیرولیدین – عسل و …

و عصاره گیاهانی نظیر: عصاره سویا – روغن آفتابگردان – خیار – هندوانه – انگور – آلوئه ورا و …

 

پیشنهاد گروه اوتی

1. سری محصولات گلد:

این سری محصولات مناسب برای همه سنین که از 20 سالگی مناسب است و همچنین برای انواع پوست ها مناسب می باشد. این محصول با دارا بودن کوآنزیم، از ایجاد چروک و افتادگی پوست جلوگیری کرده و جهت خشکی پوست بسیار مناسب است. چون این سری از محصولات گلد حاوی سویا ، روغن دانه آفتابگردان( افزایش سطح رطوبت در پوست)، سرامید (جلوگیری از تبخیر آب پوست و حفظ آب پوست) ، ویتامین E  (رطوبت رسانی پوست) می باشد.  

2. سری محصولات عسل:

این سری از محصولات با بهره گیری از خواص عصاره عسل پوست را به خوبی آبرسانی کرده، انعطاف پذیری پوست را افزایش داده و لطافت، الاستیسیته و روشنی پوست را سبب میشود. همچنین پوست را در برابر خشکی و پوسته پوسته شدن محافظت کرده و از التهاب ناشی از خشکی جلوگیری کرده و محصولی موثر برای پوست های دهیدراته و در هوای سرد و خشک میباشد. این سری محصول بیشتر برای پوست های خشک توصیه میشود.

3.سری محصولات انگور:

این سری از محصولات حاوی پنی فنول میباشد که فاکتور کلیدی ضد پیری است و هم باعث حفظ رطوبت، نرمی و لطافت پوست میشود و هم دارای خاصیت تغذیه و افزایش کشسانی پوست و ضد عفونی کننده میباشد.

این محصول بیشتر برای سنین بالا و مناسب جهت پوست های نرمال و خشک میباشد.

4.ماسک های نقابی اوتی:

ماسک آلوئه ورا: نرم کننده ، آبرسان ، ضد التهاب ( این ماسک قبل از آرایش و بعد از اصلاح مطلوب است.)

ماسک کلاژن مروارید: افزایش دهنده کشسانی پوست ، آبرسان

5.فوم ها و ماسک های ماست میوه ای:

ماسک هندوانه: عصاره هندوانه موجود در ماسک از پیگمانتاسیون جلوگیری کرده و باعث رطوبت فراوان و نرمی پوست شده و ماساژ این ماسک بر روی پوست باعث سلامت، رطوبت و تغذیه بیشتر پوست میشود. این ماسک به خوبی رطوبت را در پوست های کدر و دهیدراته تامین میکند.

6.کرم محافظت کننده روزانه آسرولا:

مواد مغذی و نرم کننده این کرم، درمانی مناسب برای پوست های آسیب دیده میباشد و به دلیل کاهش تبخیر آب، رطوبت و کشسانی را در پوست تامین کرده و با وجود ویتامین C فراوان، باعث احیا و روشنی پوست میشود. این محصول برای پوست های چرب و پر جوش توصیه میشود.

7.امولوسیون چایی سبز:

 این محصول با دارا بودن آنتی اکسیدان، باعث رفع خستگی پوست میشود و برای پوست های نرمال مناسب میباشد، که گه گاه جوش میزنند و یا پوست های مختلط  دارند. این محصول با کمک خواص عصاره چای سبز و بالانس آب و چربی پوست، باعث نرمی و لطافت پوست میشود.