برنزه کردن پوست و عوارض آن

برنزه کردن پوست یکی از مد هایی است که امروزه در بین بسیاری از دختران جوان باب شده است و برای رسیدن به این خواسته ی خود به راه های گوناگونی متوصل می شوند اما بهتر است که قبل از انجام این روش های مختاف کمی اطلاعات کسب کنند و سپس به انجام آن اقدام نمایند. برنزه کردن پوست عواقب و مضرات خاص خودش را در پی دارد که بسیاری از افراد هستند که از این مضرات غافل اند و حاضر می شوند که به این عمل زیبایی تن دهند. شاید در فصول گرم تابستان بسیاری از ما شاهد این منظره بوده ایم که افراد زیادی برای گرفتن آفتاب یا همان برنزه کردن در کنار سواحل می نشیند و کمتر به سمت شنا متمایل می شوند. موج برنزه کردن در فصل گرما حالا چند سالی می شود بین برخی جوانان باب شده؛ موجی که زنانه و مردانه هم نمی شناسد و هر کس از ظن خود تلاش می کند در تابستان، خودش را بیشتر به رنگ های شکلاتی، طلایی، گندمی، برنزه و… درآورد. در همین بلبشو نیز یکسری افراد سودجو وجود دارند که از این آب گل آلود ماهی های خوبی می گیرند و پول حسابی به جیب می زنند.

برنزه کردن پوست و عوارض آن

برنزه کردن پوست و عوارض آن

سولاریوم که به نام بسترهای آفتاب یا اتاقک‌های برنزه نیز معروف است، در واقع راه خوبی جهت دست یافتن به پوست شگفت انگیز برای مدت‌کوتاه است. در واقع سولاریوم وسیله‌ای است که اشعه‌های اولترا ویوله را جهت برنزگی آرایشی ساطع می‌کند. سولاریوم اغلب به عنوان راهی جهت «مقدمه برنزه شدن» برای تابستان تعریف می‌شود که پوست شما را از سوختن در آفتاب محافظت می‌کند. سولاریوم‌ها نه تنها به برقراری برنزگی در تمام طول سال کمک می‌کنند بلکه برخی بیماری‌ها را درمان می‌کنند و ظاهر پوست را بهبود می‌بخشند.

طرفداران این شیوه معتقدند که برنزه شدن با سولاریوم کمتر از برنزه شدن با آفتاب خطرناک است، اگر چه حمام آفتاب بی‌خطر وجود ندارد. سولاریوم برای هر نوع پوستی مناسب است، به‌جز افراد با پوست‌های حساس. نسبت بین اشعه‌های اولترا متعادل است که خطر آسیب را به حداقل کاهش می‌دهد. این دسته از متخصصان استفاده از سولاریوم را برای 5 تا 20 دقیقه مفید می‌دانند. با این حال تحقیقات سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد، استفاده از سولاریوم راه مناسبی برای برنزه کردن پوست نیست.

این روش هیچ‌گونه مصونیتی در مقابل سرطان پوست ندارد. در حقیقت استفاده از سولاریوم صدمات جبران ناپذیری را به پوست وارد می‌سازد. اتاقک سولاریوم از یک تشک خورشیدی ساخته شده است که در آن لامپ‌های UVA و UVB قرار داده شده‌اند و از بالا و پایین به بدن اشعه تابانده می‌شود. حتی مقدار ناچیزی از UVA و UVB می‌تواند به پوست آسیب برساند، به این ترتیب که فرآیند پیرشدگی را تسریع بخشیده و همچنین سبب بروز سرطان نیز می‌شود. سازمان استاندارد جهانی نیز یک رهنمود کاربردی در مورد سولاریوم منتشر کرده است.

با توجه به استانداردهای این سازمان کلیه مراکزی که خدمات سولاریوم ارائه می‌دهند به هیچ وجه اجازه ندارند در تبلیغات خود از واژه‌های «سالم و بی‌خطر» استفاده کنند. استفاده از سولاریوم برای کودکان زیر 15 سال ممنوع اعلام شده است و همچنین برای نوجوانان زیر 18 سال نیز وجود رضایتنامه کتبی از سوی والدین الزامی است. از سوی دیگر به مراجعان توصیه شده از مصرف دستگاه‌هایی که زیر نظر مستقیم یک متصدی مجزا نیستند، خودداری کنند.

این سازمان به هیچ وجه استفاده از سولاریوم را توصیه نمی‌کند؛ اگر شما استفاده از سولاریوم را انتخاب می‌کنید باید به دقت به تمام ریسک‌ها و تاثیرات جانبی منفی آن آگاه باشید. متصدیان سولاریوم باید اطلاعات صحیحی در مورد خطرات ناشی استفاده از این دستگاه در اختیار شما قرار دهند. اگر احساس می‌کنید که به اندازه کافی از خطرات ناشی از آن اطلاع ندارید و یا به حرف‌های متصدی نمی‌توانید اعتماد کنید، بهتر است از سولاریوم استفاده نکنید.

برنزه شدن بدون آفتاب یا سولاریوم یک تجارت بزرگ است. بر اساس گزارشات منتشر شده در مورد تجارت دستگاه‌های برنزه‌کننده سولاریوم، این صنعت چیزی در حدود 2 بیلیون دلار در سال تنها در آمریکا سوددهی دارد. طبق آمار گرفته شده سالانه 28 میلیون آمریکایی از 25 هزار سالن زیبایی دارنده این دستگاه‌ها در سراسر کشور استفاده می‌کنند. در حقیقت، مطالعات اخیر نشان داده است که تنها 10 هزار نفر از این افراد نوجوانان هستند و آمار استفاده از این دستگاه در میان دختران جوان آمریکایی رو به افزایش است. این آمارها برای سلامت عمومی خبر خوبی نیست.

در سال 1994میلادی، محققان سوئدی دریافتند که زنان 18 تا 30 سالی که بیش از 10 بار در سال از اتاق‌ها یا تخت‌های سولاریوم استفاده کرده‌اند، 7 بار بیشتر از زنانی که از این دستگاه‌ها استفاده نکرده‌اند در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دادند. همچنین در تحقیقات دیگری دریافتند افرادی که 10 جلسه به طور کامل از این دستگاه‌ها استفاده کرده‌اند صدمات جبران‌ناپذیری به روند پروتئین سازی پوست خود وارد کرده‌اند. این صدمات اغلب هنگامی که در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب هستیم، به وجود می‌آید.

بر اساس این تحقیقات اشعه ماوراء بنفش دستگاه‌های سولاریوم به اندازه اشعه ماوراءبنفش آفتاب خطرناک و زیان‌آور است. در سال 2002 محققان دانشگاه پزشکی دارتموث به این نتیجه رسیدند که دستگاه‌های سولاریوم 5/1 تا 5/2 برابر خطر ابتلا به 2 نوع سرطان پوستی مهلک را افزایش می‌دهند و اما هنوز حتی با شواهد مبنی بر مضر بودن این دستگاه‌ها، سالن‌های زیبایی و ورزشگاه‌ها از داشتن این دستگاه‌ها پشیمان نیستند.

صنعت برنزه شدن بدون آفتاب یا سولاریوم بر مبنای 2 ادعای غلط استوار است ؛ اول اینکه از آن جایی که ملانین دلیل اصلی ‌ آفتاب‌سوختگی است برنزه شدن کنترل شده راهی است برای کمک به جلوگیری از تغییر رنگ شدید ملانین و آفتاب‌سوختگی. دوم این که اشعه ماوراء بنفش باعث تولید ویتامین D در پوست می‌شود که همین مانع از ابتلا افراد به سرطان‌های سینه، پروستات و روده بزرگ و دیگر بیماری‌ها می‌شود.

متخصصان این ادعاها را رد کرده‌اند، آنها می‌گویند رژیم روزانه غذایی ما به طور کلی تمام ویتامین D مورد نیاز بدن ما را تامین می‌کند. علاوه بر این آفتاب گرفتن برای تغییر رنگ، رنگ دانه‌های پوست و برنزه شدن چیز دیگری است. برنزه کردن پوست مثل آفتاب سوختگی سبب به وجود آمدن صدمات زیادی به سلول‌های پوستی می‌شود. دکتر جیمز اسپنسر، جراح پوست از مرکز پزشکی مونت سینایی در نیوریورک سیتی می‌گوید: شما نمی‌توانید با صدمه رساندن به پوستتان از آن محافظت کنید.

برنزه شدن نه تنها خطر ابتلا به انواع سرطان‌های پوست را افزایش می‌دهد؛ بلکه باعث پیر شدن سریع‌تر پوست می‌شود. تلاش‌های زیادی برای کنترل این صنعت از طرف گروه‌هایی مثل سازمان سلامت جهانی انجام شده که موفقیت چندانی نداشته است.

دکتر اسپنسر می‌گوید: تولیدکنندگان این دستگاه‌ها و سالن‌های دارنده این دستگاه‌ها با مفید نشان دادن این دستگاه‌ها، سعی در کاهش محدویت‌های اتخاذ شده توسط FDA و سایر سازمان‌های وابسته به آن دارند، او یکی از افراد موثر در نوشتن قانون برنزه شدن سریع در کالیفرنیا بود ؛ قانونی که در سال 1988 نوشته شده است ؛ ولی متاسفانه این قانون هیچ کمکی در شناسایی و ثبت سالن‌های دارنده سولاریوم یا قیمت‌های آنها ندارد. بر اساس این قانون، افراد در هنگام استفاده از دستگاه باید حتما عینک محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش به چشم بزنند یا حتما تمام بدنشان زیر دستگاه باشد. باید برچسبی را به بدنه دستگاه بچسبانند که روی ‌آن نوشته شده باشد که این دستگاه خطر ابتلا به بیماری‌های پوستی را افزایش می‌دهد. این مقررات هر چه باشد دلیلی بر موافق بودن سازمان‌های سلامت جهانی با این دستگاه یا تایید آنها نیست.

از جولای سال 2003 گروهی که بر روی مضرات سولاریوم کارمی کردند، دفترچه راهنمایی را مبتنی بر اطلاعات ضروری در زمینه استفاده از سولاریوم در اختیار عموم قرار داده که از جمله مهم‌ترین موارد آن می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد: کودکان زیر 15 سال به هیچ وجه حق استفاده از سولاریوم را ندارند. نوجوانان بین 15 تا 18 سال برای استفاده از سولاریوم حتما باید رضایتنامه کتبی والدین خود را در اختیار داشته باشند. هشدارهای لازم در مورد قرار گرفتن در معرض اشعه UVA و UVB باید حتما در نظر گرفته شود.
فرم رضایت مراجعین باید حتما پیش از استفاده از سولاریوم توسط خود فرد پر شود. هر فردی که قصد استفاده از سولاریوم را دارد تنها می‌تواند برای یک جلسه این کار را انجام دهد و نه بیشتر. تکرار این عمل در کمتر از 48 ساعت توصیه نمی‌شود.

هزینه های چند میلیونی برای پز آفتاب سوخته شدن

وقتی برای برنزه شدن پای چشم و هم چشمی هم به میان بیاید دیگر پول های بیشتر باید هزینه کرد. عده ای هستند که با کلاس های خاص امروزی شان؛ بار و بندیل سفر را جمع می کنند و راهی سواحل شمالی کشور می شوند؛ آن هم به جاهایی که پاتوق ساحل و پلاژ اختصاصی اش هم درست مثل آفتابشان داغ داغ است. این روزها خیلی ها راهی ساحل رامسر و ساری و فریدونکار، نوشهر، بابلسر، نور و انزلی می شوند تا هم دریا و هم آفتاب و هم رطوبت را در کنار هم داشته باشند و ساعت ها زیر آفتاب داغ شمال در این پلاژها دراز بکشند و بدنشان را برای رنگ گرفتن بسپارند به این آفتاب سوزان… حالا اگر کمی وضع و اوضاع جیب ها بهتر باشد این دسته از آدم ها قید سواحل داخلی را می زنند و راهی سواحل آنتالیا، قبرس، کوش آداسی، بالی، مالدیو و… می شوند و سعی می کنند با آفتاب آن طرف آبی به رنگ شکلاتی درآیند! خیلی از راهنمایان تورها و آژانس داران نیز از این فرصت استفاده می کنند و با تبلیغاتشان دل طرفداران آفتاب گرفتن در سواحل خارج از کشور را می برند. آفتاب گرفتن هایی که گاهی به قیمت ده ها میلیون تومان هم تمام می شود. میلیون ها تومان فقط برای تیره کردن پوست و پز آفتاب سوخته شدن.

باور کنید آفتاب گرفتن ضرر دارد

به اعتقاد متخصصان به طور کلی آفتاب گرفتن کاری علمی نیست مخصوصاً اینکه توسط دستگاه هایی انجام می شود که به صورت فوری رنگ دانه را روی پوست ایجاد می کنند. رنگ گرفتگی توسط اشعه و به صورت فوری با رنگ گرفتگی تاخیری در معرض آفتاب تفاوت های زیادی دارد هر چند که هر 2 آن ها مضرند و پوست بدن را دچار خطرات زیادی می کنند اما نوع این آسیب ها از هم مجزاست.

برخی از آسیب هایی که نور به پوست وارد می کند، باعث می شود سیستم ایمنی پوست دچار آسیب شود و نوعی دیگر نیز باعث ایجاد بدخیمی های گوناگون خواهد شد؛ اما بحث نگران کننده در این بین بحث بدخیمی های پوستی است که آسیب های گوناگونی مثل پیری پوست و تغییر رنگ را به دنبال دارد. در واقع اینها آسیب های نا خوشایندی اند که در نهایت می توانند مقدمه ای باشند برای شیوع سرطان های پوستی. باید به این موضوع هم توجه کنیم که سازندگان و وارد کنندگان و حتی کسانی که به صورت غیر قانونی در سالن های زیبایی و آرایشی خود از این دستگاه ها استفاده می کنند، صرفاً به دنبال پول و درآمد بیشترند.

اشعه و نوری که در این دستگاه ها به کار برده می شوند، معمولاً نورهای مصنوعی اند که صدمات غیر قابل جبرانی هم به پوست وارد می کند؛ اما در شرایط کنونی و با این حجم انبوه تولید کرم ها و اسپری های زیبایی به راحتی و بدون استفاده از این دستگاه های مضر با چنین اشعه هایی می توان پوست ها را به رنگ های دلخواه و مورد نظر در آورد. حتی باید به این موضوع هم اشاره کنیم که پوست هایی با رنگ تیره اشعه ها را بیشتر جذب می کنند. در هر صورت نه این دستگاه ها با چنین اشعه های مضری و نه حتی انواع کرم ها و ابزار تیره کردن پوست که با برندهای گوناگونی در بازار وجود دارند، هیچ یک توجیه علمی منطقی ندارند و نمی توان بدون دستورپزشک، هیچ یک را تایید کرد.

وزارت بهداشت، همچنان تاکید می کند مراکزی که از این دستگاه ها استفاده می کنند متخلف هستند و با آنها و همین طور با استفاده کنندگان این دستگاه ها برخورد می شود. از سوی دیگر پزشکان هم همه بر این عقیده اند که تیره کردن پوست حال چه با اشعه مستقیم خورشید و چه با استفاده از نور مصنوعی دستگاه های گوناگون، همگی مضرند و پوست را در کوتاه مدت در معرض سرطان های بدخیم قرار می دهد. اما هنوز هم در و دیوار این شهر پر است از تبلیغات مراکزی که به قول خودشان دارای آخرین و به روز ترین دستگاه های سولاریوم اند یا استخرهایی که با افتخار، خبر از سانس های فوق العاده حمام آفتاب می دهند.